Wędkarze bardzo chętnie dbają o rozwój swoich umiejętności. Potrzebny jest im do tego profesjonalny sprzęt. Wyposażenie się w niego może być dość kosztowne, ale za to zyskuje się szanse na czerpanie większej przyjemności z połowów i wyższą skuteczność łowienia. Coraz bardziej popularną techniką połowu jest tzw. metoda feeder (sportowa i dokładna). Warto skompletować do niej odpowiednie akcesoria.
Jaki kołowrotek do method feeder?
Pierwszą kwestią, której należy się bliżej przyjrzeć jest umiejętne dobranie kołowrotka. Wybierając kołowrotek feeder szczególną uwagę zwraca się na jego rozmiar. Najbardziej uniwersalnym wyborem jest rozmiar w przedziale 3500-4500. Kołowrotek o rozmiarze 4000 sprawdzi się przy połowach:
- karasi,
- leszczy,
- stosunkowo małych karpi,
- linów.
Drugim z istotniejszych parametrów jest sprawny, solidny i wykonany z trwałych materiałów hamulec. Należy go również poprawnie ustawić, aby poradzić sobie z naprawdę dużymi okazami. Właściwie dobrany hamulec sprawi, że wędkarze nie będą mieć problemów z holowaniem ryby, ale też nie narażą jej na niebezpieczeństwo. Nie warto zapominać o klipsie. Najlepiej, jeśli będzie stworzony z metalu (alternatywą jest wersja plastikowa).
Jaka żyłka do method feeder?
Kompletując akcesoria do metody feeder nieco więcej czasu należy poświęcić żyłce. Żyłka feeder powinna być odporna na ścieranie i nadmierne promieniowanie UV. Na uwagę zasługuje jej rozciągliwość (możliwość prostego i swobodnego holowania ryb). Kluczowym parametrem w tym zakresie jest właściwa grubość żyłki. Wędkarze decydują się zazwyczaj na grubość oscylującą w granicach 0,18-0,25 mm.
Jaka wędka do metody? Co oznaczają kolory szczytówek?
Jednym z najważniejszych sprzętów do połowu metodą feeder jest oczywiście profesjonalna wędka feeder. W pierwszej kolejności warto rozpatrzyć długość kija. Początkujący wędkarze powinni sięgać po modele o długości kija około 300 centymetrów, a wśród bardziej zaawansowanych wędkarzy wartość ta wzrasta nawet do 420 centymetrów.
Atrakcyjnym wyborem jest wędka feeder z wyprofilowanymi przelotkami, gwarantująca bardzo precyzyjne połowy na nieco większych dystansach. Pod lupę należy wziąć również: ciężar wyrzutu (zwykle pomiędzy 30 – mniejsze ryby – a 100 gram – solidne okazy) oraz akcja wędziska (paraboliczna lub półparaboliczna – dąży się do tego, aby oddawać dalekie i bardzo precyzyjne rzuty). Istotne są też kolory szczytówek, dobierane zależnie od obciążenia i spodziewanych gatunków ryb. Do wyboru są szczytówki zielone (delikatne), pomarańczowe/żółte (średnie), czerwone (zwykle najtwardsze) i białe (delikatne). Przy płociach sięga się po miękkie szczytówki, a przy karpiach lub leszczach po twarde. Twardość sprawdza się poprzez złapania szczytówki za przelotkę i obserwowania ugięcia.
Przy sportowej metodzie łowienia zaleca się kupować akcesoria pochodzące od sprawdzonych i cenionych producentów. Doskonałym przykładem będzie w tym miejscu nowoczesny i wydajny sprzęt Shimano feeder.