zus

Aż 10% osób, które korzystają ze zwolnień lekarskich w tym czasie odbywają inne prace zarobkowe. Aż 50% Polaków ma na swoim koncie nieprawdziwe zwolnienia lekarskie. Aż 1 na 15 osób nadużywa prawa do choroby. Wszystko to może zostać skontrolowane przez ZUS. W ostatnim czasie ZUS rozpoczął walkę z osobami, które nadużywają zwolnień lekarskich i sprawdza czy ubieganie się o świadczenie jest w konkretnym przypadku faktycznie zasadne i czy faktycznie ma sens. Takie działanie przekłada się na bardzo duże korzyści wynikające z takiego działania i podejścia do sprawy. Warto mieć to zatem na uwadze mieć się na baczności.

Jak przebiega kontrola?

Zwolnienie lekarskie wydawane są dla osób, które z powodów zdrowotnych nie są w stanie przez pewien czas wykonywać pracy. Osoby takie mogą w tej sytuacji udać się na zwolnienie i powrócić dopiero po zażegnaniu choroby. Dla niektórych stało się to jednak sposobem na unikanie pracy bądź wykonywanie dodatkowej pracy zarobkowej w takiej sytuacji. Dla niektórych jest to również sposób na uzyskanie płatnego urlopu. ZUS jednak coraz częściej takie przypadki sprawdza i w przypadku, gdy nie są one uzasadnione złym stanem zdrowia po prostu cofa świadczenie.

ZUS doskonale zdaje sobie sprawę ze skali procederu i dlatego też coraz częściej wybiera się do pobierających świadczenie w najmniej oczekiwanym momencie. Kontrola może zapukać do drzwi również w weekend. Kontrole odbywają się losowo, ale w szczególności są osoby przebywające na długotrwałych zwolnieniach.

zusMożliwości ZUSu podczas kontroli

Podczas kontroli ZUS może podjąć się dwóch działań:

  • Skierować osobę na badania specjalistyczne
  • Skierować osobę na ponowne badanie, które będzie miało na celu ocenę stanu zdrowia

Takie działanie ma na celu sprawdzić czy dana osoba faktycznie jest chora i czy nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego jako sposobu na wykonywanie innej pracy zarobkowej czy jako płatnego urlopu. Sprawdza się w ten sposób również czy stan zdrowia chorego faktycznie wskazuje, iż nie może on wykonywać swoich obowiązków w pracy. W momencie, gdy chorego urzędnicy nie zastają w domu to kierowane jest do niego pismo z ponagleniem do wyjaśnienia sytuacji w terminie do 3 dni. Jeżeli po tym czasie ZUS nie otrzyma odpowiedzi to kierowane jest kolejne pismo, które daje 7 dni na ustosunkowanie się do swojej nieobecności i wyjaśnienia jej.

W sytuacji, gdy wyjaśnienie nie wpłynie do ZUSu to osoba taka traci prawo do zasiłku na cały okres, który przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Kto jest najbardziej narażony na kontrolę?

Tak naprawdę bardzo ciężko wskazać osoby, które w szczególności narażone są na kontrolę. Ta prowadzona jest bowiem wyrywkowo i jej głównym celem jest zaskoczenie osoby przebywającej na tego typu zwolnieniu. W grupie ryzyka są jednak te osoby, które bardzo często udają się na zwolnienia lekarskie, osoby pobierające je na długie okresy czasu czy osoby, które biorą zwolnienia od różnych lekarzy. Istnieje w ich przypadku duże prawdopodobieństwo, że zwolnienia nie są związane z faktycznym złym stanem zdrowia, a brane są z zupełnie innych pobudek.

Efekty kontroli

Odkąd przeprowadzane są kontrole ZUS wypracował naprawdę dobre wyniki. Okazuje się, że co 15 zwolnienie jest nieważne i poprzez wstrzymanie wypłacania zasiłku zaoszczędzono aż 150 mln złotych. Można zatem spodziewać się, że sprawdzanie będzie nadal kontynuowane i będzie dotykało coraz większą grupę osób. Stało się bowiem dla ZUSu świetnym sposobem na poprawę swojej sytuacji finansowej.

Gigantyczna liczba wyłudzeń

Duża skala wyłudzeń pieniędzy z zasiłku chorobowego może w niedługim czasie ulec zatem znacznemu ukróceniu. Osoby, które do tej pory korzystały z tak zwanego L4 jako formy urlopu mogą za niedługo wiele na tym stracić. ZUS bowiem szukając pieniędzy postanowił rozprawić się z osobami, które nadużywały zwolnień. Podejrzenia względem tych osób o wyłudzanie świadczeń okazały się przy tym jak najbardziej podstawne zwracając uwagę na liczbę osób, którym zostały zatrzymane świadczenia i osiągnięte rezultaty przez ZUS.

Podsumowanie

Fala kontroli jest zatem nieunikniona. Nie powinny jednak obawiać się jej osoby, które faktycznie ze zwolnień lekarskich korzystają zgodnie z ich przeznaczeniem. Osoby takie mogą spać spokojnie. Jeżeli podczas kontroli stan zdrowia pacjenta faktycznie będzie wskazywał na to, iż jest on chory to ZUS z pewnością nie zatrzyma wypłacania świadczenia. Osoby uczciwe mogą być zatem spokojne i w razie potrzeby jak najbardziej powinny korzystać ze zwolnienia lekarskiego i powinny dbać o swoje zdrowie. To jest bowiem najważniejsze i przykładanie do niego dużej uwagi daje naprawdę znakomite rezultaty. Warto zatem profesjonalnie podejść do sprawy i wybrać naprawdę dobre rozwiązania i produkty dla siebie, które to sprawdzą się w swojej roli znakomicie i z których korzystanie będzie bardzo przyjemne. Obawiać powinny się jedynie osoby, które do tej pory w dużym stopniu nadużywały pobłażliwości ZUSu.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułHepaslimin
Następny artykułZasady diety cukrzycowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here