Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Obowiązkiem każdego kierowcy jest posiadanie ubezpieczenia OC. To jasno wynika z przepisów o ruchu drogowym. Oznacza to, że jazda bez ważnej polisy PC nie jest możliwa. W przypadku jazdy bez ważnej polisy OC liczyć trzeba się z bardzo wysokim mandatem.

Po co nam potrzebna polisa OC? Polisa OC to nic innego jak ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Z ubezpieczenia tego korzystamy w momencie kiedy jesteśmy sprawcami kolizji na drodze. Jeśli w wyniku kolizji zostanie uszkodzony samochód drugiej osoby wówczas takiej osobie należy podać swoje dane oraz dane dotyczące polisy OC. Dzięki temu poszkodowany kierowca będzie mógł zwrócić się do naszej firmy ubezpieczeniowej w celu otrzymania odszkodowania. Oznacza to, że jeśli będziemy sprawcami kolizji nie będziemy musieli opłacać odszkodowania z własnych środków finansowych lecz odszkodowanie to zostanie wypłacone przez ubezpieczyciela.

Ile kosztuje OC? Choć ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i obejmuje taki sam zakres to jego cena może się różnić. Powodują to różne czynniki. Do najważniejszych należą m.in wiek kierowcy. Im dłużej ktoś posiada prawo jazdy, a co za tym idzie posiada większe doświadczenie jako kierowca, może liczyć na mniejszą opłatę za ubezpieczenie OC. Inny powód to wiek samochodu. Im samochód jest starszy tym cena ubezpieczenia będzie większa. Ważna jest także pojemność silnika. Im jest ona wyższa to także ubezpieczenie będzie droższe. Ostatnim ważnym czynnikiem jest nasza historia jako kierowca. Jeśli nie mamy na koncie żadnej kolizji to możemy liczyć na mniejszą cenę polisy OC. Niestety jeśli mamy już za sobą kolizję i korzystaliśmy z ubezpieczenia OC to wówczas na zniżki liczyć nie możemy.

Co grozi za jazdę bez polisy OC? Jak już wcześniej wspomniano posiadanie polisy OC jest obowiązkowe. Jeśli nie posiadamy ważnego ubezpieczenia musimy liczyć się z bardzo wysokim mandatem. Może on wynosić nawet ponad 4000 zł. I co istotne nie jest ważne czy samochodem jeździmy czy nie. Nawet jeśli auto stoi cały czas w garażu także takim mandat możemy otrzymać.

intelektualnie.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIle trwają studia?
Następny artykułPrzelewy bankowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here