Ile trwają studia?

Decyzja o podjęciu studiów jest sprawą poważną przede wszystkim z punktu widzenia przyszłej kariery zawodowej. Młodzi ludzie tuż po maturze nie mają czasem pomysłów na siebie i swoją ścieżkę rozwoju zawodowego, stąd dość często spotyka się przypadki przenoszenia na inne kierunki czy nawet uczelnie po pierwszym semestrze lub pierwszym roku studiów. Decydując się na studia młodzi ludzie też nie zawsze zdają sobie sprawę z konsekwencji finansowych jakie studiowanie za sobą pociąga. Podczas studiów większość studentów mieszka z dala od domu rodzinnego. Muszą opłacić mieszkanie lub akademik, ponieść wydatki na jedzenie, dojazdy na uczelnię, książki, ksero i wiele innych rzeczy niezbędnych w życiu codziennym. Podczas niektórych studiów niemożliwe jest zatrudnienie się po południu czy w weekendy, gdyż program nauki jest tak obszerny i trudny, że studenci nie mogą pracować dorywczo. Długie studia mogą znacznie nadszarpnąć budżety rodziców i zmusić ich do poświęceń. O tym ile trwają studia decyduje głównie typ uczelni, kierunek i stopień studiów.
Studia stopnie pierwszego w licencjacie są krótkie – trwają trzy lata. Na niektórych uczelniach może to być trzy i pół roku.
W uczelniach technicznych inżynieryjne studia pierwszego stopnia wymagają nauki przez siedem a czasem osiem semestrów.
Dla chcących kontynuować studia na szczeblu wyższym potrzeba jeszcze dwóch lat na zdobycie tytułu magistra.
Studia pierwszego stopnia licencjackie lub inżynierskie oraz studia magisterskie stopnia drugiego można połączyć w jedno i studiować od razu na jednolitych studiach magisterskich stopnia drugiego. Nauka na takich studiach najkrócej trwa pięć lat, czyli dziesięć semestrów. Tyle z reguły uczą się studenci kierunków humanistycznych, artystycznych, ścisłych i przyrodniczych na uniwersytetach. Studiowanie w uczelniach technicznych wymaga nauki o jeden semestr dłuższej – magistrem inżynierem zostaje się po 11 semestrach. Podobny czas na uczelni spędzają przyszli farmaceuci. Najwięcej nauki mają lekarze – studia na kierunkach lekarskich trwają sześć lat czyli dwanaście semestrów.

ostw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here