Słowo: psychopata – z czym Ci się kojarzy i jakie uczucia u Ciebie wywołuje? Dla niektórych jest to zabójca, gwałciciel albo przerażająca postać z kryminału albo horroru? Psychopata nie musi być jednak wyimaginowaną osobą. Psychopatie bywają bardzo powszechne i stanowią jedno z klasycznych zaburzeń osobowości. Partnerzy osób o skłonnościach psychopatycznych mogą być okłamywani, oszukiwani, pozbawiani poczucia wartości, szacunku oraz elementarnej godności.

Zwyczajny psychopata może się kryć w każdej osobie dookoła Ciebie. Może to być twój facet, mąż, kuzyn, sąsiad czy kolega z prac. Taka osoba bardzo często przekracza podstawowe zasady moralne i dla niej takie zachowania jak zdrady, oszustwa finansowe, zaniedbywanie swoich bliskich są chlebem powszednim. Pomimo wielu patologicznych zachowań, osoby te na ogół nie mają problemów z prawem. Osoba taka bardzo często walczy, kocha rywalizować, jest bezwzględna i potrafi bardzo skutecznie relatywizować pewne zasady/reguły na swoją stronę.

Psychopata od razu nie działa i nie atakuje. Od początku znajomości może być miłą, fajną i sympatyczną osobą. Psychopaci potrafią bardzo skutecznie stawiać drugą osobę w sytuacji bez wyjścia – zawsze osiągając tego, czego oczekują. Nawet jeśli trafi się nam psychopata, to warto powziąć kilka rad, które ułatwią znacząco rozpoznanie takiej osoby.

Skłamać? Żaden problem!

psychopataPsychopata często ładnie się uśmiecha, ma „dobre oczy” i jest stale gotowy do pomocy i zaangażowany. Nie daj się jednak zwieść tym fałszywym zagraniom. Psychopata wykorzystuje je dla swoich celów. Często ludzie Ci plączą się w swoich kłamstwach, a na pytania odpowiadają bardzo nieśmiało, unikając kontaktu wzrokowego. Bardzo często w takich sytuacjach zaczynają zgrywać niewinne osoby, próbując zaczarować swoim uśmiechem. Każdy psychopata ma za cel uzyskanie kontroli nad bliskimi. Może nawet skutecznie decydować się na szantażowanie otoczenia samobójstwem albo innymi samo destruktywnymi decyzjami. Możliwe jest uzyskanie w ten sposób natychmiastowego potwierdzenia, iż nadal ma kontrolę nad swoimi bliskimi. Główną perspektywą życia i bycia psychopaty jest chwila obecna.

Okropnie czarująca osoba!

Jeśli masz wrażenie, że Twój facet jest zbyt czarujący, to możliwe jest, że wpadłaś w pułapkę. Psychopata na ogół ma ogromny urok i potrafi za jego pomocą uzyskać wszystko czego potrzebuje i dowolnie manipulować drugą osobą bez żadnych skrupułów!

Nie ma poukładanego życia zawodowego i finansowego

Osoba taka, jak psychopata w ogóle nie odczuwa skruchy, ale potrafi ją skutecznie udawać i symulować pozytywne zachowania. Osoba ta nie jest zwyczajnie zdolna do realizowania podstawowego i uporządkowanego życia, włącznie z braniem odpowiedzialności za pewne swoje czyny i działania. Znajduje bezproblemowe usprawiedliwienie na każdy ze swoich występków i niepożądanych zachowań!

Jest bardzo zaborczy i władczy

W sytuacji, gdy mężczyzna pragnie bardzo szybko przenieść relację na zupełnie inny poziom i wprawia go we frustrację, że chcesz nieco spokojniej rozwijać znajomość, to znaczy, że może to być psychopata. O wiele lepiej jest się wycofać z takiego układu, gdyż nie wróży to dobrze na przyszłość z całą pewnością. Nieco ironizując, mężczyźni powinni raczej unikać przenoszenia relacji na wyższy poziom – widać, że coś tu nie tak!

Gdy mu się coś nie podoba, to wyładowuje frustrację na innych

Przenoszenie frustracji zawodowej, prywatnej na drugie osoby jest bardzo toksycznym zachowaniem. Przeważnie osoba taka nie jest skora do dawania napiwków, okazywania życzliwości, nie szanuje środowiska i swojego otoczenia. Taka sytuacja jest bardzo niepokojąca i tego rodzaju zachowania mogą wskazywać, że nasz partner to klasyczny psychopata i zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.

Bardzo źle odnosi się do obcych ludzi i do zwierzaków

Jeśli chcesz poznać kogoś w stu procentach, to popatrz, jak traktuje tych ludzi, którzy nie mają mu nic absolutnie do zaoferowania. Psychopata zazwyczaj gardzi ludźmi, nie lubi zwierząt i wyraźnie to okazuje.

Przestawione powyżej zachowania to tylko nieliczne przykłady, które mogą pośrednio wskazywać na to, że osoba z naszego otoczenia to psychopata. Psychiatria szczegółowo obserwuje psychopatię i ją obserwuje. Szacuje się, że psychopatów w naszym społeczeństwie może być nawet od 2 do 3%. Jest to więc bardzo poważny problem i ograniczenie dla prawidłowych relacji interpersonalnych. Trzeba wiedzieć dokładnie, jak rozpoznawać osobowość psychopatyczną albo borderline i jak nie dać się takiej osobie zdominować. Niestety, ale takie relacje muszą być jak najszybciej zakończone. Im wcześniej się to zakończy, tym mniej bolesne będzie rozstanie w przyszłości. Psychopata i tak ma to gdzieś i nie zależy mu specjalnie na nas. Dąży raczej do realizowania swoich chorych, dysocjacyjnych zaburzeń i do zdominowania swojego otoczenia.

Pamiętajmy, że psychopata może być bardzo blisko nas i że takiej osoby w relacjach lepiej unikać w całości.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here