Xbox Series X czy PlayStation 5 - porównanie dwóch wyczekiwanych konsoli w 2020 roku

Jeszcze w tym roku swoją premierę zaplanowaną mają dwie konsole: Xbox Series X od firmy Microsoft oraz PlayStation 5 od firmy Sony. Niezwykle zbliżone do siebie parametrami urządzenia mogą nie być łatwym wyborem szczególnie dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z konsolami do gier. Którą propozycję warto wziąć pod uwagę przy zakupie? Czym różnić się będą oba urządzenia?

Xbox Series X – najszybsza możliwa prędkość urządzenia

W prostej kostce firma Microsoft zamyka naprawdę ogromne możliwości. Najnowsza konsola Xbox Series X ma mieć minimalistyczny wygląd, który różni się od dotychczasowych projektów. Dysk SSD wraz z 16 GB pamięci RAM urządzenia osiąga czterokrotnie większą wydajność, niż w ostatnim modelu konsoli Xbox One. Xbox Series X ma pozwolić na odtwarzanie obrazów w jakości 8K, choć jest to dodatkowa możliwość, z której raczej żaden gracz nie skorzysta jeszcze na co dzień. W standardowej już jakości 4K i 60 klatkach na sekundę wspieranych standardem VRR, czyli zmienną częstotliwością odświeżania, w konsoli Xbox Series X każda gra odtwarzana będzie ze wspaniałą grafiką i niezawodną prędkością.

Prognozy wskazują, że najnowsza konsola firmy Microsoft pod koniec tego roku dostępna będzie za około 2000 złotych. Będzie można w pełni obsługiwać na niej gry stworzone z myślą o starszych urządzeniach, jak i korzystać z akcesoriów takich jak pady od poprzednich modeli. Xbox Series X dopracowywane jest aktualnie pod kątem platformy streamingowej xCloud, która na razie pozostaje w fazie testowej. Dzięki niej po zakupie gry nie będzie konieczności oczekiwać na zakończenie instalacji czy aktualizacji – wystarczy połączenie z internetem, aby uruchomić ją natychmiast.

Więcej informacji na temat specyfikacji najnowszej konsoli Microsoft, a także samej jej premiery przeczytać można pod adresem https://www.oleole.pl/cms/gk-xbox-series-x.bhtml. Jedno jest pewne – chętnych do zakupu tego urządzenia nie brakuje już na kilka miesięcy przed planowaną premierą.

PlayStation 5 – dopracowany obraz, dźwięk i sterowanie

Najnowsza konsola PlayStation 5 już przed premierą robi na wielu wyjątkowe wrażenie. Odpowiada za nie już sam kształt urządzenia i jego przedni panel dotykowy. Podobnie jak firma Microsoft, Sony postanowiło przełamać dotychczasowe zasady zewnętrznej budowy konsol i stworzyć coś, co całkowicie wyłamuje się ponad utarte schematy. W środku urządzenia znajdzie się najnowszy dysk SSD, który utrzyma pracę konsoli na najwyższych prędkościach. Tu także spotkać można się z jakością obrazu 8k, która pozostaje na razie jedynie ciekawym dodatkiem, choć pewnie już niedługo gry odtwarzane w tej jakości na stałe zagoszczą na półkach wielu graczy. PlayStation 5 ma różnić się od poprzedniej wersji konsoli również szczegółowo dopracowanym dźwiękiem przestrzennym.

Nowa propozycja od firmy Sony w dniu swojej premiery według prognoz kosztować ma 2500 złotych. Pełna kompatybilność wsteczna obejmująca zarówno gry dedykowane na poprzednie urządzenia jak i dodatki takie jak bezprzewodowe kontrolery, pozwoli zaoszczędzić tym, którzy korzystali ze starszych modeli konsol PlayStation. Warto zwrócić jednak uwagę na najnowsze pady Dual Shock 5, w których szczególnie dużo uwagi poświęcono różnym poziomom wibracji i komunikacji z graczem poprzez dotyk.

Więcej przedpremierowych informacji na temat PlayStation 5 znaleźć można pod adresem https://www.oleole.pl/cms/gk-playstation-5.bhtml. Liczba oczekujących na nią graczy już dziś wskazuje jasno, że i na nią nie zabraknie chętnych.

Dwie premiery w jednym terminie

Obie konsole ujrzą światło dzienne pod koniec 2020 roku. Różnią się ceną, wyglądem zewnętrznym i dopracowywanymi szczegółami, lecz jedno można stwierdzić bez żadnych wątpliwości: obie propozycje zapowiadają się naprawdę świetnie i zarówno na urządzeniu od firmy Microsoft jak i Sony z całą pewnością będzie można doświadczyć niezwykłych przeżyć w wirtualnym świecie gier. Którą konsolę jednak wybrać, skoro różnice nie są wcale tak widoczne?

Obie firmy mają swoich stałych zwolenników. Ktoś, kto posiada już gry oraz akcesoria do konsol PlayStation, nie zdecyduje się najpewniej na ich wymianę wraz z premierą najnowszego Xbox’a. Konsolę produkcji Sony warto wybrać wtedy, gdy konkretny gracz szczególnie doceni precyzję wykonania najnowszego kontrolera. Przy wielu wymagających precyzji i wprawy grach, precyzja ta nie pozostaje wcale obojętna. Xbox Series X zapowiada się natomiast jako niesamowicie szybkie urządzenie o minimalistycznym wyglądzie i maksymalnych możliwościach. Jego prędkość szczególnie wspierać ma platforma xCloud.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here