Sen noworodka

Młode mamy wiedzą, że powinny się wyspać zanim pojawi się na świecie ich potomstwo. To nie jest mit, ani przesadzone stwierdzenie. Mimo, że maleństwo przesypia większość pierwszych miesięcy swojego życia, to same mamy, wbrew pozorom, nie mają na to czasu.

Ile śpi noworodek? Właściwie budzi się tylko na karmienie, a następnie rozpoczyna kolejną drzemkę. Dla dziecka odpowiednią ilością snu są 3-4 godziny, licząc od skończonego karmienia. Po takim czasie drzemki, jeżeli dziecko nie obudzi się samoistnie, należy przerwać jego sen i ponownie nakarmić przystawiając pierś lub butelkę z mlekiem, niezależnie od tego czy jest to dzień, czy noc.

Noworodek jednak nie powinien mieć dłuższego snu niż wyżej podane godziny. Dlaczego? Ponieważ zbyt długi sen powoduje spadek cukru we krwi, czyli hipoglikemię. To powoduje spadek energii, zmęczenie, osłabienie i jeszcze większą senność. Tworzy się w ten sposób błędne koło. Noworodek nie rozróżnia dnia od nocy, stąd sen w ciągu doby trwa od 17 do 20 godzin.

Snu noworodka należy pilnować przez pierwsze 4-5 tygodni życia. Po tym czasie maluszek zaczyna bardziej korzystać z życia dziennego, uczy się nowych rzeczy, bawi się, przyzwyczaja do innej rzeczywistości w porównaniu do tej, którą miał wewnątrz brzucha mamy. Sen w nocy się wydłuży i nie będzie potrzebował tylu pobudek na karmienie, dziecko samo wyznaczy sobie odpowiednią porę, jeżeli poczuje głód.

Najwygodniej dla rodziców, gdy maluszek śpi wraz z nimi w jednym pokoju, a czasem nawet w jednym łóżku. To dlatego, że dziecko zasypia przy matce. Poza tym, przy częstych pobudkach w nocy zapewni to większy komfort snu rodziców. Jednak warto dodać, że fakt usypiania dziecka wraz z matką, spowoduje przyzwyczajenie dziecka do obecności rodzica podczas zasypiania. To w kolejności daje trudności zasypiania w wieku późniejszym.
Do tego należałoby dodać, że najlepiej, jeśli usypia się noworodka w jednakowych porach. Wtedy dziecko samo uczy się pór zasypiania i budzenia się.

Pamiętajmy zatem, że zdrowy sen dziecka, to zdrowy sen matki (w tych ograniczonych ilościach)!

kmhs.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBenefity dla pracowników
Następny artykułZarobki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here