Rozstępy podczas ciąży - jak zapobiec ich powstaniu?

Ciąża to okres wielu zmian w organizmie kobiety, także tych niepożądanych. Wahania nastroju, skłonność do obrzęków, osłabienie włosów czy przyrost masy ciała to tylko niektóre z nich. Powiększające się wymiary brzucha oraz innych newralgicznych miejsc – bioder, ud i pośladków, generują powstanie nieestetycznych zmian skórnych – rozstępów. Jak powstrzymać powstanie tych kłopotliwych, trwałych zmian skórnych?

Rozstępy – poznać przeciwnika

Rozstępy to podłużne zmiany skórne o charakterze blizn, powstałe na skutek nadmiernego rozciągnięcia i przerwania struktur anatomicznych skóry. Ich najczęstszą lokalizacją jest brzuch, uda i pośladki, a ich pojawieniu się sprzyjają nagłe wahania masy ciała (generowane dietą lub treningami), co szczególnie zauważalne jest na skórze o nieodpowiednim stopniu nawilżenia, wiotkiej, z naruszonym hydrolipidowym płaszczem ochronnym. Początkowo różowe czy czerwone, stopniowo bledną, a przybranie jasnej barwy świadczy o utrwaleniu rozstępów i zwiastuje znaczne problemy z ich zlikwidowaniem.

Zapobieganie rozstępom – rozsądniejsze niż ich usuwanie

Podstawą profilaktyki rozstępów jest nienaganna kondycja skóry, rozumiana jako jej dogłębne nawilżenie i odżywienie. Strategia walki z rozstępami zakłada zarówno odpowiednią pielęgnację zewnętrzną skóry, jak i jej odżywienie od wewnątrz. Najważniejsze aspekty zapobiegania powstaniu rozstępów są następujące:

1. Należy zapewnić odpowiednie nawilżenie organizmu. Z jednej strony usprawnia to detoksykację organizmu i hamuje procesy starzenia się organizmu, co ma niebagatelny wpływ na kondycję skóry. Ponadto optymalne nawilżenie organizmu to jędrna i elastyczna, a zatem mniej podatna na powstanie rozstępów skóra. Jak właściwie nawodnić organizm? Poza piciem minimum dwóch litrów wody mineralnej i unikaniem picia dużych ilości kawy (która pobudza diurezę i odwadnia), warto sięgnąć po owoce i warzywa o dużej zawartości wody, a jednocześnie elektrolitów – arbuzy, melona, truskawki, winogrona czy ogórki. Takie naturalne izotoniki doskonale nawadniają organizm.

2. Warzywa i owoce to także nieocenione źródła witamin i minerałów dbających o doskonałą kondycję skóry, jej elastyczność i wytrzymałość, oraz usprawniających procesy regeneracyjne. Na szczególną uwagę zasługują witaminy A, C i E wspomagające syntezę kolagenu i chroniące przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Inne ich źródła to orzechy, jaja oraz nasiona.

3. Skórę w okresie ciąży warto pielęgnować dedykowanymi kobietom ciężarnym preparatami na rozstępy. Ich zadaniem jest uelastycznienie skóry i zapobieganie jej nadmiernemu rozciągnięciu z przerwaniem włókien kolagenowych. Bezzapachowa i hipoalergiczna formuła kosmetyków dla kobiet w ciąży powinna mieć skład przyjazny zarówno mamie, jak i maluszkowi. Regularne wcieranie takiego kosmetyku w miejsca narażone na powstanie rozstępów to opcja na czas ciąży oraz okres poporodowy (do trzech miesięcy po porodzie).

4. Świetnym uzupełnieniem pielęgnacji jest delikatny masaż skóry. Sizalowa myjka lub szczotka z naturalnego włosia zastosowana podczas kąpieli do wykonania okrężnych, delikatnych ruchów masujących to usprawnienie krążenia krwi. Wspomaga to wchłanianie kosmetyków oraz ujędrnia i wzmacnia skórę. Aby masaż był sprawniejszy i przyjemniejszy, należy go wykonać z użyciem żelu lub olejku do masażu.

5. Podobne do masażu działanie wykazują peelingi – złuszczające martwy naskórek, ujędrniające skórę, wspomagające jej dotlenienie. Z racji większej wrażliwości skóry w czasie ciąży, dobrze jest zdecydować się ma łagodne peelingi enzymatyczne, które wykonywane z częstością dwóch razy w tygodniu zauważalnie odżywiają skórę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here