Podolog

Gabinet podologiczny to szczególne miejsce, w którym oprócz specjalistycznej diagnostyki, wywiadu zdrowotnego oraz wiedzy, możemy wykonać zabiegi estetyczne, takie jak na przykład pedicure medyczny. Zabieg ten jest ściśle połączony z leczeniem zmian chorobowych stóp. Podolog w sposób kompleksowy zajmuje się odciążeniem bolesnych, problematycznych miejsc na skórze stóp. Nie tylko leczy on daną zmianę, ale również dba o prawidłowe zdiagnozowanie dla przyczyny powstałego na stopie stanu chorobowego. Dobiera on właściwą w tej sytuacji terapię.

Przyczyny powstawania chorób stóp

Podolog Warszawa w swojej pracy często spotyka się z problemem wrastających paznokci u swoich pacjentów. Z problemem tym mamy do czynienia wtedy, gdy zostanie zaburzony wzrost danego paznokcia. To z kolei powoduje przenikanie płytki paznokciowej w skórę oraz jej podrażnienie, ból i występujący stan zapalny. Towarzyszy temu również podwijanie się płytki paznokciowej, co powoduje ból często uniemożliwiający swobodne poruszanie. Przyczyn powstawania wrastającego paznokcia jest dużo, są to głównie:

  • predyspozycje genetyczne,
  • nieprawidłowo dobrane obuwie,
  • nieprawidłowy sposób obcinania paznokci,
  • nadmierna suchość lub potliwość skóry stóp

Im szybciej udamy się z problemem do specjalisty podologa, najlepiej z gabinetu www.podocenter.pl, tym skuteczniejsze okaże się nasze leczenie. Najpopularniejszą metodą dla problemu wrastającego paznokcia jest jego usunięcie, chociaż w obecnych czasach coraz częściej wybierane są inne metody nieinwazyjne, takie jak na przykład klamry ortonyksyjne.

Klamra ortonyksyjna w problemie wrastających paznokci

Klamra ortonyksyjna to rodzaj aparatu korekcyjnego dla paznokcia. Metoda ta wybierana jest w celu uniesienia wrastających brzegów paznokcia oraz nadania mu nowego, prawidłowego wzrostu płytki, odciążenia wałów paznokciowych. Co powoduje znaczne zmniejszenie lub całkowite pozbycie się bólu, wypłaszczenia płytki paznokciowej oraz skutecznie zapobiega ponownemu wrastaniu paznokcia. Założenie klamry pozwala na skuteczne uniknięcie  interwencji chirurgicznej. W zależności od rodzaju występującego problemu, stosuje się klamry różnego rodzaju.

Wskazania do założenia klamry są następujące:

  • wrastający paznokieć
  • wkręcający paznokieć

Założenie klamry nie wyklucza nas z uprawiania sportów oraz nie ogranicza w żaden sposób aktywności zawodowej. Dodatkowo zabieg ten wspomaga regenerację płytki paznokciowej oraz jej prawidłowy wzrost.

Usługi podologiczne dla sportowców

Problem wrastających paznokci dotyczy najczęściej sportowców zawodowych jak amatorskich. Wynikłe wrastanie może być także spowodowane niewłaściwym skracaniem paznokci, bądź nabytą infekcją grzybiczą. Nadmierna potliwość stopy dodatkowo zaognia powstały stan chorobowy. U sportowców równie często zaobserwować możemy zmianę zabarwienia paznokci na czarno-niebieski kolor. Jest to wynik noszenia butów sportowych, w których nie ma miejsca dla swobodnego ruchu palców stóp, które są dodatkowo wielokrotnie ściskane z każdej strony podczas podjętego wysiłku fizycznego.

Grzybica stóp u sportowców i nie tylko – leczenie u podologa

Często na stopach sportowców pojawia się prążkowanie i żółte zabarwienie stóp. Przyczyną dla tego typu zmian u sportowców jest grzybica. Obuwie sportowe wykonane z niskiej jakości materiałów sprzyja potliwości stóp, a w konsekwencji jest przyczyną do coraz bardziej postępującej infekcji grzybiczej. Wilgotne pomieszczenia, z których często korzystają, czyli baseny, sauny, natryski oraz szatnie także sprzyjają zwiększaniu się zakażeń. Grzybica stóp często określana jest jako „stopa atlety”. Zmiany te z kolei łatwo przenoszą się na płytki paznokcia. Infekcja powoduje więc dalsze zmiany strukturze i zabarwieniu paznokci u stóp. Przy jednoczesnym braku leczenia, infekcja szybko przenosi się na pozostałe paznokcie.

Podolog – czy warto?

Osoby uprawiające sport amatorsko jak i zawodowo, powinny właściwie zatroszczyć się kondycję skóry stóp, stosując odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, a w razie potrzeby odwiedzić specjalistyczny gabinet podologiczny, aby skorzystać z profesjonalnych usług i porad. Coraz częściej spotykana jest sytuacja, w której trenerzy szukają pomocy dla swoich podopiecznych u odpowiednich specjalistów. Dlatego każdy sportowiec powinien mieć swojego sprawdzonego podologa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here