Nordic walking

Każdy rodzaj sportu jest bardzo ważny, jeśli chcemy pozostać w dobrej kondycji i cieszyć się zdrowiem. Jeżeli w naszym życiu brak aktywności fizycznej, to musimy się liczyć z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Najpoważniejszą z nich jest wystąpienie różnych przewlekłych chorób takich, jak cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze czy choroby układu krwionośnego. W ciągu ostatnich kilku lat coraz modniejszy staje się nordic walking, który jest również bardzo skuteczny. Szczególnie poleca się go osobom starszym, ponieważ nie obciąża stawów. Zupełnie inaczej jest przy intensywniejszych sportach takich, jak bieganie.

A może jednak nie spotkaliście się jeszcze z takim pojęciem?

Nordic walking jest bardzo popularny wśród dużej grupy ludzi, ale nadal są osoby, które nie spotkały się z tym sportem. I zastanawiają się, na czym on polega. Być może widziały ludzi, którzy go trenowali, ale nie wiedzą, że to był właśnie nordic walking. Tak więc przechodzimy do wyjaśnień, na czym on polega. Nordic walking to inaczej szybki spacer z  wykorzystaniem specjalnych kijków. W czasie treningu angażuje się nie tylko nogi, ale też górną część ciała łącznie z ramionami. To wszystko sprawia, że spalamy o wiele więcej kalorii niż podczas zwykłego spaceru. Dzieje się tak, bo musimy włożyć w niego więcej energii.

Nordic walking Jakie zalety ma nordic walking?

Nording walking niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkich to ćwiczenie jest bardzo bezpieczne oraz biodynamiczne. Przynosi też wiele korzyści dla zdrowia, a co najważniejsze, mogą go uprawiać osoby w różnym wieku. Mogą go uprawiać również osoby, które chcą się uporać ze zbędnymi kilogramami. Warto pamiętać, że przy nadmiarze tkanki tłuszczowej najlepsze są ćwiczenia, które nie obciążają stawów. Nordic walking dodatkowo ma aerobowy charakter, a to sprawia, że jest niezwykle skuteczny przy spalaniu zbędnej tkanki tłuszczowej.

Zastanawiacie się ile kalorii jesteście w stanie spalić podczas jednego spaceru z kijkami?

Przechodzimy do najważniejsze pytania, w końcu wiele osób chce wiedzieć, ile uda im się zrzucić podczas uprawiania sportu. Wszystko zależy od długości, tempa spaceru oraz parametrów antropometrycznych danej osoby.

Podajemy Wam kilka przykładów dla osoby ważącej 60 kg. Przy 30 minutowym spacerze w tempie 6 km/h straci ona 150 kcal, przy 60 minutach 300 kcal, a jeśli spacerujemy 90 minut to tracimy 450 kcal. Natomiast, jeśli zwiększymy tempo, to stracimy więcej kalorii. 30 minutowy spacer w tempie 7,5 km/h pozwala spalić 170 kcal, po 60 minutach spalimy 330 kcal, a po 90 minutach 500 kcal. Jak widać wyniki nie są takie najgorsze, a zalety płynące z nordic walking są ogromne, więc warto zdecydować się na ten sport.

Warto też pamiętać, że przy większej masie ciała, ilość spalonych kalorii rośnie proporcjonalnie. Dlatego tęższe osoby spalą jeszcze więcej. Jak pewnie zauważyliście w tabeli, im szybsze tempo spaceru, tym szybciej spalamy kalorie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here