Moc syropu klonowego

Coraz chętniej sięgamy po zdobycze kuchni kanadyjskiej, widać to wyraźnie poprzez wzrastający import takich charakterystycznych produktów, jak między innymi syrop klonowy. To, za co szczególnie jest on ceniony, to niebywałe właściwości kulinarne. Chętnie przygotowujemy z nim panecake’s oraz inne klasyczne przekąski, do których ten słodki i korzenny syrop bardzo pasuje. Coraz częściej syrop klonowy można odnaleźć w przepisach kulinarnych, na sklepowych półkach i na naszych stołach. Wiele osób jeszcze go nie spróbowało i pomimo rzeczywistego zainteresowania, czuje poważne obawy wynikające z braku informacji na temat jego smaku oraz właściwości dietetycznych. Często jest więc pomijany przez wiele osób w trakcie codziennych zakupów.

Czy realnie wiadomo o nim coś więcej w społeczeństwie, poza tym, że jest on pozyskiwany z klonu i że pochodzi z Ameryki Północnej? Jak wygląda realna świadomość dotycząca tego produktu i czy wreszcie, jest on wart naszego dietetycznego zainteresowania?

W tym miejscu przedstawimy kilka przydatnych informacji oraz ciekawostek na temat syropu klonowego.

 Moc syropu klonowegoJak się go pozyskuje?

Badania historyczne pokazują, iż syrop klonowy był już spożywany przez rdzennych mieszkańców Nowego Świata. Pierwotnie był stosowany przez lokalnych Indian, a wraz z czasem wielkich odkryć geograficznych stał się obiektem zainteresowań mieszkańców Starego Kontynentu. Pozyskiwany jest on z drzew klonowych, których wiek wynosi minimum 25-30 lat. Za pomocą specjalnych narzędzi w korze klonu wiercone są dziury. Zawartość charakterystycznych związków, w tym cukrów zależna jest od drzewa – nie może wynosić jednak mniej, niż 66%. Zbiory powinny się odbywać w trakcie przesilenia wiosennego – to w tym okresie syrop ma najlepiej smakować i charakteryzować się najwyższym stopniem słodyczy.

Zawartość substancji odżywczych

Syrop klonowy ze względu na swój słodki smak, uważany jest za bardzo kaloryczny. Bynajmniej. W skład syropu klonowego nie wchodzi tylko i wyłącznie sacharoza oraz inne cukry. Analizy pokazały, iż syrop klonowy zawiera bardzo duże ilości wapnia, żelaza oraz jonów potasu. Wedle tych badań, zawiera on nawet kilkukrotnie więcej wapnia oraz sodu, niż uwielbiane przez nas miody barciowe. Korzystnymi składnikami jest także cynk oraz mangan. Z wyjątkiem minerałów w składzie odnaleźć można również wiele witamin z grupy B, kwas foliowy oraz działającą antyaterogennie niacynę. Jedyną wadą, która jest związana ze słodkim smakiem jest znaczna zawartość węglowodanów, głownie cukrów prostych. Nie jest więc on rekomendowany dla diabetyków i osób z nieprawidłową tolerancją glukozy.

Lepsza alternatywa cukru

Jest on o wiele lepszy! Pomimo zawartości około 80% sacharozy, wciąż okazuje się lepszy od klasycznych kryształków cukru trzcinowego lub buraczanego.

Wykonywane przez wiele lat badania udowodniły, iż u osób substytuujących sacharozę w kryształkach z użyciem syropu klonowego, wyniki badań lipidogramów są lepsze, a ryzyko na zachorowania na schorzenia sercowo naczyniowe mniejsze. W syropie – w przeciwieństwie do cukru odnaleźć można bogactwo związków z grupy antyoksydantów oraz substancje o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciw-mutagennym. Syrop klonowy może więc ograniczać wzrost komórek nowotworowych i przeciwdziałać progresji do aktywnej postaci choroby.

Korzystne działanie hepatotropowe

Ostatnio przeprowadzone badania wykazały, iż syrop przyczynił się do obniżenia enzymów wątrobowych, takich jak ALT, DHL i AST. Wszystko to zasługa polifenoli, które znajdziemy też w jagodach, herbacie czy winie.

Przeprowadzone badania kliniczne wskazały, iż syrop klonowy redukuje procesy zapalne w wątrobie, obniżając jednocześnie najbardziej charakterystyczne składniki biochemiczne, jak choćby ASPAT, ALAT i fosfatazę alkaliczną. To działanie upatrywane jest w korzystnym wpływie polifenoli, które zawiera nie tylko syrop klonowy, ale i herbata, czerwone wino czy owoce jagodowe.

Zaskakująca przewaga

Syrop może i jest lepszy od cukru i lepiej go stosować zamiast klasycznej sacharozy. Co jednak o nim pomyślimy, gdy się okaże, że syrop klonowy zawartością antyoksydantów przekracza zasadniczo zawartość badaną w warzywach i owocach: pomidorach i kapuście na przykład. Brzmi zachęcająco, nie?

Do każdego rodzaju diety!

Nie warto ograniczać zastosowania syropu klonowego wyłącznie do substancji słodzącej do amerykańskich naleśników. Popularność i dostępność, jaką cieszy się syrop klonowy przekłada się bezpośrednio na częstość stosowania go przez kucharzy, szczególnie tych eksperymentalnych. Wiele osób coraz chętniej stosuje syrop klonowy do marynowania mięsa, smarowania gofrów, słodzenia i dekorowania ciast oraz wymyślnych drinków.

Warto wypróbować ten prosty składnik dietetyczny. W wielu sklepach można go kupić naprawdę za grosze – cena 30PLN za butelkę nie jest już niczym charakterystycznym. Zwłaszcza w dyskontach, dostępność do syropu klonowego jest bardzo duża, a jego cena – niezwykle atrakcyjna.

Zastosowanie takich dodatków jak syrop klonowy może być świetną alternatywą dla cukru. Przekonaj się o tym już teraz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here