Jak dbać o oczko wodne w ogrodzie?

Ładny i zadbany ogród jest chyba jednym z marzeń każdego posiadacza domu. Większość osób uprawia różne roślinki, a niektórzy tworzą nawet oczka wodne, które tylko dodają uroku. Niestety ciężko jest uniknąć pojawiania się w nich glonów, dlatego produkty takie jak skuteczny środek na glony są niezbędne w pielęgnacji ogrodu i oczka. Jakie preparaty wybierać i jak je stosować? O tym poniżej.

Jak skutecznie zwalczyć glony?

Zadbane oczko wodne to takie, które nie jest porośnięte nieestetycznymi glonami. Zielona i brzydka powierzchnia wody jest nie tylko nieładna, ale także szkodliwa dla ryb czy innych żyjątek. Zarówno glony nitkowate jak też sinice pojawiają się wraz z biegiem czasu praktycznie w każdym oczku wodnym, dlatego stosowanie takich preparatów jak specjalistyczny środek na glony jest koniecznością. Bardzo ważne jest jednak by walczyć z glonami w sposób bezpieczny dla całego ekosystemu wodnego. Nie można zatem stosować źle dobranych i szkodliwych dla ryb czy innych roślin preparatów, gdyż grozi to ich wyginięciem. Walka musi, więc być nieagresywna, ale skuteczna i silna. Dobór środka na glony zależy przede wszystkim od ilości i rodzaju pojawiających się w danym oczku glonów. Naturalne metody są tu także jak najbardziej wskazane, dlatego też warto jest regularnie oczyszczać zbiornik wodny z mułu dennego, a także osadów. To jednak nie wystarczy, dlatego stosowanie specjalistycznych środków jest niezbędne. Aby jednak dobrze dopasować konkretny preparat do rodzaju występujących w danym oczku glonów ważne jest by dokładnie przyjrzeć się wyglądowi tych roślin, a także ich cechom. Dobrze jest również wykonać badanie pH wody co pozwoli dokładniej zbadać cały problem.

Stosowanie środków na glony – zasady

Dostępne na rynku preparaty zwalczające glony w oczkach wodnych zazwyczaj występują w postaci płynnej lub granulowanej. Aby osiągnąć pożądane efekty należy zawsze stosować się do zaleceń producenta co oznacza, że trzeba przestrzegać zalecanej dawki preparatu, a także okresu i częstotliwości stosowania. Każdy środek na glony składa się z określonych składników, które wpływają na obumieranie czy zmniejszanie się ilości glonów. Niektóre środki posiadają także właściwości ochronne co w praktyce oznacza, że glony nie pojawiają się, aż tak licznie w przyszłości chociaż regularne stosowanie środków jest mimo to zalecane. Warto także wspomnieć, że w sklepach dostępne są zarówno w pełni chemiczne jak też naturalne preparaty. Zarówno jeden jak i drugi wariant środka na glony jest skuteczny i przynosi świetne rezultaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here