łysienie

Łysienie, zatem wypadanie włosów, jest jeszcze często obserwowaną chorobą, z jaką borykają się także dorośli, jak również dzieci, mężczyźni i kobiety. Jest to stan o charakterze okresowym, długoterminowym czy trwałym, mogącym doprowadzić do nieodwracalnej utraty włosów na małej przestrzeni lub mającej całą owłosioną skórę głowy.

Włosy pod lupą

Wypadanie włosów jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, związanym z kręgiem życia każdego włosa. Należałoby jednak w tym miejscu zaznaczyć, że wynika to sytuacji, w których dzienna ilość wypadających włosów nie przekracza blisko 100. Ta kwotę może podlegać małym wahaniom w zależności od osobistych predyspozycji organizmu, jego całej kondycji, oraz chociażby pór roku – tzw. sezonowe wypadanie włosów. Gdy natomiast włosów wypada zdecydowanie więcej i trzyma się to przez dłuższy czas, może wejść do bardzo skomplikowanej sytuacji, w rezultacie jakiej skóra głowy w pewnych miejscach zaczyna łysieć. Wówczas należy jak już podjąć kroki mające na celu ograniczenie owego trudnego w efektach procesie. Jego podstawę winno stanowić ustalenie przyczyn takiego stanu rzeczy. Bez poznania danych etiologii nadmiernej straty włosów samo wykorzystanie szamponów, leków i innych technik na wzmocnienie włosów może ujawnić się niewystarczające.

przyczyny łysienia i sposoby na leczenie łysienia jakie

Podstawy i rodzaje łysienia

Etiologie wypadania włosów mogą być rozmaite. Są one nierozerwalnie połączone z jednymi rodzajami łysienia. Zasadniczo możemy podzielić je na dwie kategorii: genetyczne (uwarunkowania genetyczne) oraz nabyte (pojawiają się w różnych okresach życia człowieka na efekt działania rozmaitych elementów, także zewnętrznych, jak również psychicznych). Pośród etiologii nabytych rozróżniamy etiologie naturalne i związane z nimi rodzaje łysienia. W zależności z ich typu jest to łysienie androgenowe (za wielki stopień męskiego hormonu – testosteronu) oraz plackowate (przypadłość autoimmunologiczna atakująca mieszki włosowe, doprowadzająca do ich zniszczenia). Kolejną częścią etiologii nabytych są etiologie wtórne, do których kwalifikujemy pomiędzy innymi: zaburzenia hormonalne, przebyte choroby i związane z nimi zmęczenie organizmu, stres, nieodpowiednią dietę, używki oraz nieprawidłową pielęgnację polegającą na wykorzystywaniu kremów nadmiernie obciążających włosy.

Leczenia łysienia

Ciężko precyzyjnie określić, czy jest dobry sposób na łysienie, bowiem szansa na szczęście każdej kuracji w przypadku nadmiernej straty włosów zależna jest przede wszystkim z właściwej diagnozy. Właściwe rozpoznanie etiologii łysienia pozwala na wykorzystanie technologii niwelujących nie tylko objawy, natomiast również sam kłopot, co zdecydowanie zwiększa efektywność kuracji i obniża ryzyko nawrotu. la przykładu, jeśli zbytnia strata włosów wywołana jest niedoborem witamin i elementów odżywczych, wówczas należy zastosować prawidłową suplementację. Gdy natomiast włosy wychodzą z względu niewłaściwej pielęgnacji, należy unikać stosowania obciążających kosmetyków. Zdarza się jednak, że podjęcie takich doraźnych działań nie wystarcza. Dotyczy to na przykład łysienia androgenowego. W jego przypadku potrzebne jest użycie specjalnych substancji (pomiędzy innymi minoksydylu), jakie zwłaszcza są w formie leków do stosowania miejscowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here