Folia NRC – co to jest i do czego służy?

0
1596

Folia NRC miała swoje początki w latach siedemdziesiątych XX wieku w USA, kiedy to wykorzystywano ją na potrzeby programu realizowanego przez NASA. Dziś może korzystać z niej każdy, np. sportowcy czy turyści spędzający urlop pod namiotem. Jak działa ta technologia, do czego służy i w jakich sytuacjach się ją stosuje?

Jak działa folia NRC?

Zadaniem folii NRC jest przede wszystkim ogrzanie ciała i zminimalizowanie strat ciepła. Jak to możliwe, że bardzo cienki materiał się do tego nadaje? Wszystko dzięki sprytnej technologii. Folię NRC stworzono poprzez osadzenie odparowanego aluminium na cienkiej folii z tworzywa sztucznego. Tak powstały koc termiczny jest elastyczny, a jednocześnie odbija ciepło od swej powierzchni

Organizm człowieka traci ciepłotę ciała głównie przez parowanie i konwekcję. Koc termalny dzięki swoim właściwościom zatrzymuje te procesy. Zwiększa wilgotność powietrza przy samej skórze, co minimalizuje straty ciepła w chłodne dni i zapobiega wychłodzeniu organizmu, które może prowadzić nawet do hipotermii. Dodatkowo folia NRC skutecznie chroni przed wiatrem i pomaga odbić z powrotem do ciała nawet 80% utraconej w wyniku promieniowania.

Zastosowanie folii NRC

Materiał ten to przede wszystkim ważny element apteczek. Nie tylko jest lekki, zajmuje mało miejsca i nie kosztuje zbyt wiele. Folia NRC jest uniwersalna, ponieważ można ją stosować jako:

  • koc ratunkowy – w celu utrzymania ciepłoty ciała;
  • schronienie awaryjne – folii można użyć jako namiotu czy plandeki. Jest wodoodporna, więc z powodzeniem chroni przed deszczem czy śniegiem;
  • zabezpieczenie wnętrza przed utratą ciepła, np. w zepsutym samochodzie w mroźny dzień;
  • zapewnienie ochłody – wystarczy odwrócić powierzchnię folii w taki sposób, aby była odwrócona błyszczącą warstwą na zewnątrz;
  • sygnał awaryjny – powierzchnia folii NRC jest odblaskowa, co sprawia, że koce są dobrze widoczne z daleka. Ciekawostka: niektóre modele posiadają nadrukowane litery „SOS”, aby pomagać w niebezpiecznych sytuacjach.

Z koców termicznych korzysta się niemal wszędzie. W szczególności docenili ją sportowcy, kiedy np. pod długim i męczącym biegu w chłodny dzień chcą zachować ciepło ciała w szybki i prosty sposób.

Rodzaje folii NRC

W sprzedaży dostępnych jest kilka różnych typów koców. Tradycyjna folia po jednej stronie jest błyszcząca, a po drugiej kolorowa. Niektóre z modeli po stronie nieodblaskowej są pokolorowane na pomarańczowo, aby były dobrze widoczne w trudnych warunkach.

Z drugiej strony można spotkać się z foliami NRC przeznaczonymi specjalnie dla sportowców. W tym przypadku do wyboru są zarówno modele jednorazowe, jak i te wielokrotnego użytku.

Technologia odbijania ciepła jest także obecna w formie worków biwakowych, które nakłada się na tradycyjny śpiwór. Często folia stosowana w takich produktach jest dużo bardziej wytrzymała i mniej podatna na rozdarcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here