Co należy się po urodzeniu dziecka

Młodzi rodzice często mogą liczyć na dodatkowe świadczenia. Niektóre przyznawane są bez względu na dochody rodziców, ale większość jednak uzależniona jest od zarobków.
Przyszli rodzice często zastanawiają się co należy się po urodzeniu dziecka. W tym celu warto odwiedzić Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej bądź poszukać informacji w internecie. Na wielu stronach internetowych znaleźć można ciekawe artykuły na temat świadczeń oraz ich kwoty.
Każdej młodej mamie przysługuje becikowe. Jest to kwota w wysokości 1000 złotych, która przyznawana jest jednorazowo, bez względu na finanse danej rodziny.
Gdy rodzina jest uboga, może liczyć na jeszcze jeden tysiąc złotych a także na zasiłek rodzinny. Zasiłek ten wypłacany jest co miesiąc i wynosi kilkadziesiąt złotych. Co roku kwota zasiłku rodzinnego wzrasta o kilka lub kilkanaście złotych. Dodatkowo, na drugie i kolejne dziecko rodzice otrzymują 500 złotych co miesiąc. Gdy rodzina nie przekracza progu dochodowego otrzymuje 500 złotych także na pierwsze dziecko.
Co ważne, mamy bezrobotne, studentki i inne kobiety, które nie posiadają stałego zatrudnienia mogą otrzymać tak zwane kosiniakowe. Jest to zasiłek przyznawany mamom przez 12 pierwszych miesięcy życia dziecka i wynosi 1000 złotych.
Aby otrzymać poszczególne świadczenia w Ośrodku Pomocy Społecznej należy złożyć odpowiednie wnioski i dołączyć do nich zaświadczenia o swoich dochodach, akty urodzenia dzieci oraz umowy z miejsca pracy.
Po złożeniu wniosku należy czekać na decyzję z Urzędu Gminy.

yoggi.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here