Jaki kolor wybrać podczas urządzania sypialni?

Jeżeli właśnie stoicie przed wyborem koloru farby na ściany w sypialni, lub musieliście kiedyś podjąć tę decyzję to wiecie, że jest to nie lada wyzwanie. Sypialnia jest to bowiem miejsce, gdzie mamy przede wszystkim odpoczywać, więc kolory użyte do wykończenia i wystroju tego konkretnego pomieszczenia powinny być stonowane i spokojne. Należy także zastanowić się, czy odpoczynek będzie jedynym przeznaczeniem tego pokoju – w sypialni wszak można nie tylko spać, ale również uczyć się, czytać czy nawet, w przypadku pokojów dla nastolatków czy dziecięcych, bawić się, przyjmować gości i rozwijać zainteresowania.
Skoro tak, to jaki kolor do sypialni wybrać, by była ona miejscem przyjemnym i ciepłym, w którym chcemy spędzać czas i które dobrze nam się kojarzy?
Przede wszystkim pamiętajmy, by unikać barw zimnych i działających pobudzająco. Kolory chłodne, takie jak rozmaite odcienie niebieskiego, warto miksować z czymś ciepłym, np. beżem albo brązami. Z kolei zielony, który kojarzy nam się przede wszystkim z nadzieją i optymizmem, w zbyt dużych dawkach może wpędzić nas w letarg; możemy jak najbardziej wykorzystać ten kolor w sypialni, ale zadbajmy, by nie był on dominujący. Żółcie i pomarańcze mogą wzbudzać w nas rozdrażnienie, dlatego decydujmy się raczej na detale i dodatki w tych kolorach, a nie malujmy na nie całego pomieszczenia. Należy również uważać z czerwienią, która z jednej strony jest kolorem miłości i namiętności, więc będzie wzbudzała pożądanie, ale z drugiej, użyta w nadmiarze, może wywołać nawet agresję. Dobrym kolorem może okazać się za to… różowy! Jest to kolor spokoju i miłości, jednak może kojarzyć nam się z infantylnością i dzieciństwem, dlatego warto podbić go szarością lub czernią. Podobnie fiolet, użyty w zestawieniu z innymi kolorami, będzie inspirował i pobudzał kreatywność, ale też uspokajał i relaksował. Samotny może spowodować spadek nastroju. Rekordy popularności biją szare sypialnie – jest to kolor klasyczny i elegancki, ale również nowoczesny. Użyty solo może jednak wywołać smutek i wahania nastroju.

www.genotype.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPranie kurtki puchowej
Następny artykułSztuka origami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here