Sztuka origami

Origami, czyli sztuka składania papieru pochodzi ze starożytnych Chin, jednak rozwinęła się i ugruntowała w Japonii, dlatego dziś uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską.

Dziś za origami uznane będą takie figury z papieru, do których wykonania nie użyto żadnych narzędzi (nożyka, nożyczek) ani kleju. W przeszłości figurki powstałe przy użyciu narzędzi i kleju traktowane były jako sztuka origami, dopiero w XX w ustalono ostatecznie, że origami polega tylko i wyłącznie na składaniu papieru, bez cięcia, klejenia i ozdabiania.
W starożytności sztuka składania papieru ze względu na jego wysoką cenę zarezerwowana była dla czynności religijnych. Dopiero kiedy stał się papier dobrem powszechnym i niedrogim, wprowadzono naukę origami do japońskich szkół w II połowie XIX wieku. Do dziś japońskie dzieci uczą się podstaw origami, co ma ułatwić im zrozumienie geometrii.

Mimo że zaawansowana sztuka origami wymaga wiele cierpliwości oraz świetnej precyzji i wprawy w umiejętnym zginaniu papieru, proste figurki można wykonać nie mając wcześniej żadnego przygotowania i nie robiąc tego nigdy wcześniej. wykonanie słonia z papieru czy myszki albo kota to kwestia kilku minut i kilkunastu zgięć papieru. Im więcej detali posiadają figurki, tym trudniej je wykonać i tym większego zaangażowania wymagają. Mając ambicję zostania mistrzem sztuki składania papieru, ale nie mając żadnego przygotowania, warto rozpocząć swoją przygodę z origami od tutoriali dla dzieci – liczne internetowe filmiki czy uproszczone arkusze z zaznaczonymi liniami zgięć i kolejnością wspaniale wprowadzą w świat składanych z papieru cudeniek. To właśnie dziecięce origami pokaże, jak złożyć papierowego psa, motyla, lisa czy nietoperza, albo jak zrobić gwiazdę z papieru, drzewo a nawet prosty domek. Po zdobyciu wprawy i podstawowych umiejętności, można przejść do składania bardziej skomplikowanych projektów, stopniowo osiągając mistrzostwo i składając papierowe, zawierające wiele detali owady takie jak modliszka czy świerszcz albo precyzyjne i misterne motywy roślinne,

www.sfora.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here