Blokowanie niechcianych połączeń – skuteczne sposoby

Powodów, dla których nie chcemy odbierać połączeń bądź wiadomości od określonych numerów, wymienić można wiele. Natrętne reklamy, nieznane nam bądź zastrzeżone numery czy po prostu osoby skutecznie uprzykrzające życie – oto najczęstsze z przyczyn. Na szczęście istnieją sposoby na rozwiązanie tego problemu – a polegają one na blokowaniu niechcianych połączeń. Jak się do tego zabrać?

Co na to operator?

Osoby decydujące się na zablokowanie jakiegoś numeru często w pierwszej kolejności kontaktują się ze swoim operatorem, usiłując wskórać coś w tej sprawie. Sytuacja przedstawia się jednak tak, że blokowanie pojedynczych numerów nie wchodzi w rachubę. Warto wiedzieć, że nie wynika to ze złej woli firmy świadczącej usługi telekomunikacyjne, ale z tego, iż efektem tego typu działań mogą być dla niej konsekwencje prawne. Nie oznacza to zaś wcale, iż nie ma możliwości uzyskania od operatora informacji dotyczących odpowiednich narzędzi, dzięki którym użytkownik sam we własnym zakresie dokonuje blokady. Warto również dowiedzieć się czy usługodawca nie posiada w swojej ofercie specjalnej usługi umożliwiającej tworzenie tzw. czarnych list.

Przy tej okazji pojawia się jeszcze jedna bardzo ważna uwaga, a mianowicie taka, że jeśli jesteśmy nękani natarczywymi telefonami, przez które czujemy się znieważani i osaczani, możemy zgłosić sprawę na policję. Jest to bowiem stalking, który w świetle obowiązujących przepisów jest przestępstwem – grozi za nie kara pozbawienia wolności.

System operacyjny a blokowanie połączeń

Należy liczyć się z tym, że operator nie zawsze przyjdzie z pomocą. Co zrobić wtedy? Na początek trzeba sprawdzić czy w telefonie znajduje się opcja blokowania kontaktów – wcale nie musi być to smartfon, w tradycyjnych komórkach także takie warianty są dostępne, aczkolwiek ukryć się nie da, że to właśnie smartfony stwarzają w tym zakresie największe pole do popisu. Wiele w tym momencie zależy od tego, jakiego rodzaju system operacyjny jest zainstalowany na telefonie.

• Android – to najpopularniejszy obecnie system stosowany na urządzeniach mobilnych takich jak m. in. smartfony. Jedne smartfony z Androidem posiadają domyślną opcję blokowania połączeń, inne zaś nie. W tym pierwszym przypadku sprawa jest prosta – należy otworzyć listę kontaktów i edytować ten, który ma zostać zablokowany. W tym celu z menu wybiera się właściwą opcję, która w zależności od modelu urządzenia funkcjonuje pod różnymi nazwami, np. „przekieruj połączenia do poczty głosowej”.
Jeżeli natomiast telefon nie ma domyślnej opcji blokowania połączeń, wówczas ze sklepu Google Play trzeba pobrać odpowiednią aplikację. Tutaj do wyboru jest kilka wariantów, aczkolwiek najczęściej polecane są:
– Calls Blacklist – ciesząca się największym powodzeniem bezpłatna aplikacja znana też jako Call Blocker, której atutem jest możliwość blokowania nie tylko połączeń, ale też i smsów,
– Ultimate Blacklist,
– Mobile Security & Antivirus.
Podobnych programów jest mnóstwo, w związku z czym każdy znajdzie rozwiązanie najbardziej adekwatne do jego indywidualnych potrzeb i oczekiwań.
• iOS – wprowadzenie wersji iOS 7 zaowocowało sporym udogodnieniem dla użytkowników posiadających smartfona z tym systemem. Opcja blokowania kontaktów została wprowadzona „z urzędu”, w związku z czym nie ma konieczności instalowania programów blokujących. Przy każdym kontakcie figuruje przycisk „informacje”, po rozwinięciu którego wystarczy nacisnąć „blokuj kontakt” i gotowe.
• Windows Phone – w omawianym kontekście oprogramowanie te nie zawsze zdaje egzamin. Kluczową rolę odgrywa wersja oprogramowania. Jeżeli ktoś ma zainstalowany na smartfonie Windows Phone 7.8, to jest niestety bezradny. Dlaczego? Po pierwsze – wersja ta nie ma opcji blokowania połączeń. Po drugie – w sklepie Windows Phone brakuje stosownych aplikacji. Z tego też względu najrozsądniejszym rozwiązaniem jest uaktualnienie oprogramowania do poziomu Windows Phone 8 bądź 8.1, ewentualnie zakupienie smartfona z którymś z tych wariantów systemu. Zablokowanie numeru jest w nich proste – w ustawieniach należy znaleźć „filtr połączeń” i zapisać w blokowanych wybrany numer.
• BlackBerry – system ten umożliwia odrzucanie niechcianych połączeń. Stosowne numery wpisuje się na czarną listę. Oprócz tego użytkownik może też skorzystać z dodatkowych aplikacji takich jak Calls Blocker czy BlockIt. Są one o tyle praktyczniejsze niż systemowa czarna lista, gdyż nie tylko odrzucają niepożądane połączenia, ale również nie przyjmują tych, które pochodzą z numerów nieznanych bądź zastrzeżonych.
• Symbian – telefony z tym systemem należą już co prawda do rzadkości, niemniej jednak wciąż wiele osób z nich korzysta. Muszą mieć na uwadze to, że system ten nie posiada wbudowanej funkcji służącej blokowaniu połączeń. Podobnie jak np. w przypadku Androida konieczne jest zainstalowanie zewnętrznej aplikacji. Najczęściej polecanym programem jest Best Blacklist Lite – praktyczna i prosta w obsłudze aplikacja, w ramach której stworzyć można białą bądź czarną listę. Gdy ktoś wybierze białą, wtedy wszystkie połączenia pochodzące z nie znajdujących się na niej numerów są odrzucane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here