Ziarna słonecznika

Słonecznik to roślina, po którą sięga wielu z nas. Szczególnie jest rozchwytywany w sezonie letnim, gdy jest wszędzie pod dostatkiem. Jednak raczej decydujemy się po niego sięgną ze względu na jego dostępność i walory smakowe, a nie dobroczynne właściwości. Słonecznik jest raczej niedoceniany i mało osób dostrzega jego korzystne działanie. A tak naprawdę to malutkie ziarenko może mieć doskonałe działanie. Słonecznik kryje w sobie ogromną moc, która bardzo korzystnie wpływa na nasz organizm. Jakie właściwości posiadają słoneczniki?

Słonecznik stanowi bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych

Pewnie teraz zastanawiacie się, jakie właściwości ma słonecznik oraz co sprawia, że doskonale wpływa na organizm człowieka. Warto zdać sobie sprawę z faktu, że ziarna słonecznika są bardzo bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ile dokładnie można ich znaleźć w tej roślinie? W 100 gramach słonecznika znajdziemy około 51 gramów tłuszczów, a aż 23 gramy stanowią wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-6 oraz omega-3. Nienasycone kwasy tłuszczowe mają wiele korzystnych właściwości. Najważniejsze z nich to działanie przeciwmiażdżycowe, przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne, a także regulacja ciśnienia tętniczego. Warto też dodać, że nienasycone kwasy tłuszczowe obniżają stężenie złego cholesterolu oraz chronią przed nowotworami.

Słonecznik zawiera mnóstwo witamin

słonecznikSłonecznik nie tylko stanowi bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, ale też zawiera mnóstwo witamin. Znajdziemy w nim witaminy A, D, E, K, a także witaminy z grupy B i C oraz kwas foliowy. Jakie one mają wpływ na nasz organizm? Przede wszystkim rewelacyjnie wpływają na wygląd naszej skóry, ale nie tylko. Te wszystkie składniki odpowiadają też za prawidłowe działanie układu nerwowego. Warto też zdać sobie sprawę z faktu, że zaledwie trzy garście słonecznika zaspokoją dzienne zastosowanie witaminy E u dorosłego człowieka.

Pozostałe zalety słonecznika

Słonecznik zawiera też mnóstwo magnezu, około 325 mg na 100 g nasion. Szczególnie poleca się go osobom, które znajdują się w stanie stresu lub napięć. Przyda się również w czasie ogromnego wysiłku intelektualnego. Polecany jest także kawoszom, ponieważ ten trunek wypłukuje magnez. Słonecznik zawiera jeszcze żelazo, sód, cynk, mangan, wapń, potas, selen, fosfor, miedź oraz fluor. Znajdziemy w nim też fitosterole (około 322 mg w 100 g) obniżające poziom cholesterolu we krwi. Działają również kardioprotekcyjnie, antyoksydacyjnie oraz przeciwnowotworowo.

Wysoka kaloryczność nie stanowi problemu

Chociaż słonecznik ma wysoką kaloryczność, czyli 600 kcal na 100 g, to poleca się go osobom, które są na diecie. Wszystko dlatego, że wysoka zawartość błonnika wspomaga pracę jelit oraz chroni przed zaparciami. Słonecznik na też niski indeks glikemiczny, co zapewnia sytość na długo. Jego ziarna można dodać do dań zarówno słodkich, jak i słonych. Dlatego każdy może go spróbować i cieszyć się jego dobroczynnym działaniem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here