Wybieramy narzutę oraz poduszki do naszej sypialni

Nasza sypialnia to wyjątkowe miejsce, które powinno sprzyjać relaksowi i zapewniać nam komfortowy sen. Duże znaczenie ma więc jej wykończenie – odpowiednimi dodatkami stworzymy atmosferę, która zapewni nam komfort i dobre samopoczucie, a także zdrowy sen. Najważniejszym elementem sypialni jest łóżko, musi być przede wszystkim wygodne. W dzień jednak musi estetycznie wyglądać, a to zapewni mu odpowiednia narzuta oraz poduszki.

Jak wybrać odpowiednią narzutę oraz poduszki?

Musimy pamiętać o tym, by wybrać dodatki, które powinny pasować do wnętrza naszej sypialni. Sklepy oferują tak szeroką ofertę, że mamy w czym wybierać i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie

Oto wytyczne, którymi warto kierować się przy wyborze tekstyliów:

  • Praktyczność – narzuta oraz poduszki muszą być przede wszystkim praktyczne – łatwe w utrzymaniu czystości. Warto więc wybierać produkty wykonane z wysokiej jakości tkanin, które możemy prać w pralce. Dzięki temu zaoszczędzimy mnóstwo czasu, a także pieniędzy.
  • Wygląd – musimy pamiętać, iż narzuta oraz poduszki będą stanowić głównie funkcję dekoracyjną, ważna jest więc ich estetyka. Musimy zastanowić się jaki kolor oraz krój powinny mieć nasze tekstylia. Możemy zdecydować się na jednolity kolor, lub wielokolorowy wygląd, modne są także wzory.
  • Materiał – bardzo ważne jest z czego wykonane będą nasze poduszki oraz narzuta, stanowi to o ich wygodzie. Rynek oferuje nam tekstylia bawełniane, akrylowe, czy satynowe. Te pierwsze cieszą się największym powodzeniem i różnorodnością. Ich cena jest także niższa, a są bardzo praktyczne. Jeśli chodzi o satynę musimy liczyć się z tym, iż jest to śliski materiał i mimo, że wygląda bardzo atrakcyjnie może zsuwać się z pościeli.
  • Grubość – narzuty mogą być dosyć grube, są wtedy pikowane, czyli posiadają dodatkowe wypełnienie. Możemy też zdecydować się na wersję cieńszą, tak zwane pledy, które wykonane są z pojedynczej tkaniny i nie posiadają podszewki. Musimy liczyć się z tym, że gruba narzuta będzie wyglądała dosyć masywnie, co może nie współgrać z jasnym i delikatnym wnętrzem naszej sypialni. Jeśli decydujemy się na grubą narzutę dobierzmy do niej odpowiednio poduszki – duże i grube.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar narzuty?

W pierwszej kolejności musimy znać dokładne wymiary naszego łóżka. Następnie zdecydujmy, czy chcemy aby nasza narzuta sięgała do podłogi – jest to rodzaj wierzchni nakrycia, czy też założona ma być pod materac.

Jeśli decydujemy się na nakrycie wierzchnie weźmy pod uwagę szerokość i długość łóżka, a także wysokość od podłogi do górnego krańca materaca. Dodajmy też kilka centymetrów zapasu, pościel znajdująca się na łóżku uniesie lekko naszą narzutę.

Możemy także zdecydować się na uszycie własnej narzuty, jest to rozwiązanie o tyle praktyczne, iż będzie miała taki wygląd, jaki tylko zapragniemy, a także może mieć niestandardowe wymiary, które nam odpowiadają. Musimy jednak w tej sytuacji liczyć się z dodatkowymi kosztami.

W przypadku poduszek, warto zdecydować się na ich większą ilość, wygląda to bardzo atrakcyjnie. Bez nich dekoracja łóżka nie będzie dopełniona. Możemy je precyzyjnie ułożyć lub niestarannie rozrzucić po narzucie, co stworzy przytulny i komfortowy klimat naszej sypialni.

Dodatkowe opcje

Możemy wziąć pod uwagę także pory roku i zdecydować się na dwa rodzaje narzut: jedna na ciepłe dni, która będzie bez podszewki, z cienkiego materiału, a druga na zimę: gruba, pikowana, która dodatkowo ogrzeje nas w razie potrzeby.

Ceny narzut oraz poduszek są bardzo zróżnicowane. Jeśli chcemy zakupić tekstylia wysokiej jakości za narzutę zapłacimy średnio 200 złotych, a poduszki mogą nas kosztować około 30 złotych za sztukę. Możemy jednak wybrać nieco tańsze produkty, solidnie wykonane, które dopełnią wnętrze naszej sypialni.

Łóżko to nie jedyny element naszej sypialni. Warto także pomyśleć o:

  • Zasłonach – powinny stanowić integralną całość z narzutą oraz poduszkami, nie musza być wykonane z takiej samej tkaniny, lecz powinny mieć ten sam kolor. Jeśli narzuta jest gruba i ciężka nasze zasłony także powinny być wykonane z masywnego materiału. Nie zapominajmy także o firanie, do której również muszą być dopasowane.
  • Podłodze – narzutę oraz poduszki możemy także dobrać do naszej podłogi. Jeśli nasza podłoga pokryta jest samą wykładziną, parkietem czy panelami możemy zdecydować się na odważniejsze motywy i tkaniny, z których wykonane będą poduszki oraz narzuta. Jeśli jednak na naszej podłodze znajduje się dywan lub wykładzina dywanowa stwarza to automatycznie przytulny i delikatny klimat – warto więc pomyśleć o tekstyliach, które będą dopełniały ten charakter.
  • Oświetleniu – powinno być ciepłej barwy i podkreślać charakter pomieszczenia. Odpowiednio ustawione może eksponować dekoracje naszego łóżka, co nada naszej sypialni oryginalnego wyglądu. Dobrze, jeśli oświetlenie sufitowe to nie jedyny rodzaj – idealnie nadają się do tego pomieszczenia lampki nocne ustawione po obu stronach łóżka na małych szafkach. Ich wygląd także możemy dopasować do tekstyliów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here