Slackline

Trickline, longline oraz highline to trzy odmiany sportu bądź sztuki, popularnie zwanej slackline. Wiedząc, która taśma będzie adekwatna do twoich możliwości, łatwiej nauczysz się balansowania pomiędzy drzewami.

Slackline (z ang. luźna linia) to dla jednych sport, dla innych rodzaj sztuki, polegający na chodzeniu oraz wykonywaniu trików na taśmie o szerokości 2,5 – 5,0 centymetrów. Taśmę rozwiesza się pomiędzy dwoma punktami (na przykład drzewami lub skalnymi turniami), na wysokości od kilkunastu/kilkudziesięciu centymetrów do nawet – kilkuset metrów. Taśma produkowana bywa z poliestru.

Trzy podstawowe rodzaje slackline:

  • trickline,
  • longline,
  • highline.

Trickline jest najpopularniejszą odmianą slackliningu, nie wymagającą znacznych przestrzeni oraz dużej ilości sprzętu do naciągania. Czym jest trickline? To taśma o długości kilku, a nawet kilkunastu metrów. Taśmę zawiesza się na wysokości kilkudziesięciu centymetrów i wykonuje na niej szereg ciekawych trików: proste obroty, podwójne salta, śruby i tzw. „bounce” (tzn. odbijanie się od taśmy poszczególnymi partiami ciała). Zaawansowani tricklinerzy potrafią balansować na obu bądź jednej ręce.

Trickline to popularna odmiana slackline, stosowana zazwyczaj przez młodzież.

Longline to taśma o długości od kilkudziesięciu do nawet 150 metrów. Element zawieszany  bywa na wysokości powyżej metra i służy do pokonywania jak największych odległości.

Highline to taśma rozwieszana na znacznych wysokościach: od kilku do kilkuset metrów, zazwyczaj pomiędzy budynkami, drzewami bądź skałami (element można rozwiesić także nad przepaścią). Warto wiedzieć, że highline wymaga umiejętności alpinistycznych, toteż większość highlinerów posiada specjalne linki zabezpieczające. Najbardziej doświadczeni zawodnicy potrafią balansować na taśmie bez asekuracji.

Highline to najbardziej spektakularna odmiana slackline, przeznaczona dla tych, którzy nie mają lęku wysokości.

Dodatkowe podgrupy:

  • midline – taśma zawieszana powyżej 4 metrów nad ziemią (zazwyczaj pomiędzy drzewami); pokonywanie tego typu taśmy wymaga stosownej asekuracji,
  • waterline – jak podpowiada nam nazwa, to taśma zawieszana nad wodą,
  • rodeoline – taśma luźno rozpięta, zawieszana pomiędzy dwoma drzewami.

Slackline – dlaczego warto go spróbować?

Kilka zalet sportu:

  • gwarancja udanej zabawy,
  • ćwiczenie równowagi (stawiając pierwsze kroki na taśmie, możesz czuć się dość niepewnie, z każdym kolejnym krokiem, zaczniesz jednak odczuwać satysfakcję),
  • slackline można uprawiać w dowolnym, wybranym przez siebie miejscu (ważne, aby w pobliżu znajdowały się dwa punkty, do których przywiązana zostanie taśma),
  • doskonały trening mięśni (warto wiedzieć, że slackline pobudza do działania wszystkie mięśnie ciała; balansowanie na taśmie wzmacnia nogi, całą obręcz barkową oraz mięśnie przykręgosłupowe),
  • świetny sposób na odreagowanie stresu (slackline to nie tylko możliwość wzmocnienia mięśni, to również forma mentalnego relaksu),
  • dyscyplina przeznaczona dla wszystkich (zarówno dla dzieci, jak i osób w podeszłym wieku).

Slackline to aktywność rozwijająca koordynację oraz orientację przestrzenną, pomagająca w pracy nad cierpliwością. Sztuka uprawiana bywa przez wielu narciarzy i skoczków narciarskich.

Wskazówki dla zainteresowanych:

  • rozpoczynając naukę chodzenia po taśmie, nie patrz pod nogi, spoglądaj wyłącznie przed siebie,
  • nogę ustaw prosto – wzdłuż taśmy,
  • chodzenie zacznij od końca slacka, nigdy od środka,
  • maksymalnie wyprostuj plecy,
  • skorzystaj z pomocy „innych” (podeprzyj się o drzewo bądź poproś o wsparcie kolegę/przyjaciela).

Slackline – kto może uprawiać wspomniany sport?

Jeśli myślisz, że slackline to dyscyplina przeznaczona dla wąskiej grupy osób, wiedz, że jesteś w błędzie. Sport tej klasy może uprawiać każdy, bez względu na wiek, płeć czy stopień sprawności fizycznej. Slackline uczą się już kilkuletnie dzieci, dla których jest to nie tylko forma aktywności, ale również wspaniała zabawa. Jeśli chcesz balansować na taśmie, naukę chodzenia rozpocznij pod okiem doświadczonego instruktora.

Slackline to sport cieszący się ogromnym zainteresowaniem. Miłośnicy sztuki trenują w okolicznych parkach miejskich, zaś zajęcia z trenerami odbywają się w halach wspinaczkowych i sportowych. W chwili obecnej organizowane są także liczne zawody oraz  festiwale.

Taśma oraz buty

Podjąłeś decyzję – od jutra rozpoczynasz naukę slackline. Aby móc wejść na taśmę, potrzebujesz… taśmy. Pamiętaj, że niezbędne akcesoria znajdziesz w sklepach z profesjonalnym sprzętem dla slacklinerów. Zestaw dla początkującego zawodnika kosztuje ok. 100 – 200 złotych. Jeśli nie wiesz od czego rozpocząć kurs chodzenia, zapoznaj się z instrukcją obsługi dołączoną do zestawu.

Buty – czy są konieczne? Większość osób balansuje bez obuwia (takie działanie sprawia, że użytkownicy bardziej czują taśmę). Zdarza się jednak, że chodzenie bez butów kończy się licznymi otarciami i bolesnymi odciskami. Chcąc oszczędzić sobie przykrych sytuacji, warto posiadać profesjonalne obuwie (cena za parę to około 200 złotych). Powinieneś również wiedzieć, że na samym początku wystarczą zwyczajne trampki (te kupione w okolicznym supermarkecie).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here