Wazektomia

Środki antykoncepcyjne nie dają nigdy stuprocentowej pewności, a przy tym mogą być uciążliwe w stosowaniu. Mężczyźni mogą jednak zdecydować się na zabieg, dzięki któremu już nigdy nie będą musieli przejmować się ryzykiem niechcianej ciąży. Wyjaśniamy czym jest wazektomia!

Co to jest wazektomia?

Wazektomia to najskuteczniejsza męska antykoncepcja. Zabieg ten polega na nacięciu i podwiązaniu nasieniowodów. W ten sposób plemniki fizycznie mają odciętą drogę do prącia, a zapłodnienie jest praktycznie niemożliwe. Procedura odbywa w znieczuleniu miejscowym, trwa od 15-30 min i jest bezbolesna. Zazwyczaj wykonuje się ją przy użyciu skalpela lub peana – specjalnego narzędzia, które delikatnie rozwarstwia skórę.

Pacjent po zabiegu jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Wazektomia jest bezpieczna i stosunkowo mało inwazyjna, dlatego stała się niezwykle popularna. Mężczyźni coraz chętniej korzystają z najnowszych osiągnięć medycyny w celu poprawy jakości swojego życia erotycznego. Wielu panów poddaje się też np. zabiegowi powiększenia penisa. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: http://www.poradnik-pacjenta.pl/1/czy-zabieg-powiekszania-penisa-kwasem-hialuronowym-jest-skuteczny.html.

Jakie są skutki uboczne wazektomii?

Celem wazektomii jest zatrzymanie przedostawania się plemników produkowanych w jądrach do ejakulatu. Procedura nie ma wpływu na spermatogenezę, ale pacjent staje się niepłodny. Z tego względu wazektomia jest przeznaczona dla mężczyzn, którzy mają już dzieci lub nie chcą ich nigdy mieć.

Podwiązanie nasieniowodów jest teoretycznie odwracalne, ale nie zawsze jest możliwe. Przed zabiegiem rozsądnie jest zabezpieczyć i zamrozić materiał genetyczny, który później można ewentualnie wykorzystać do zapłodnienia in vitro.

Wazektomia nie ma wpływu na libido. Wzwód, orgazm oraz ejakulacja przebiegają tak samo. Pacjenci przyznają, że jakość pożycia seksualnego zwiększa się po zabiegu, ponieważ nie doświadczają stresu związanego z ryzykiem niechcianej ciąży. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.kliniki.pl/wazektomia/.

Ile kosztuje zabieg wazektomii?

Zabieg wazektomii w Polsce nie jest prawnie zakazany, ale nie jest też w żaden sposób refundowany. Z tego względu można wykonać go jedynie w prywatnej klinice. W takich okolicznościach trzeba w całości pokryć jego koszty. Sama procedura to zazwyczaj wydatek rzędu 2000 zł. Do tego należy jeszcze doliczyć wydatki związane z niezbędnymi badaniami wykonywanymi przed oraz po zabiegu.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here