W co inwestować?

Tak postawione pytanie na pewno zadaje sobie wiele osób, stąd też warto przyjrzeć się temu, gdzie warto zainwestować zgromadzone przez siebie oszczędności. Postaram się pokazać kilka popularnych sposobów na inwestowanie, pokazując nie tylko ich zalety, ale i potencjalne ryzyka, związane z konkretnymi formami inwestowania.

Najbardziej popularną formą, przynajmniej jeśli chodzi o czysto teoretyczne podejście do tego, w co ludzie chcą inwestować swoje oszczędności zgromadzone w trakcie wielu lat pracy, są nieruchomości. Oczywiście, ta forma inwestowania, podobnie zresztą jak każda inna z tych, jakie tu mam zamiar przedstawić, ma swoje ograniczenia, które warto wziąć pod uwagę w chwili podjęcia decyzji o tego rodzaju inwestycji swojego kapitału. Nie chcesz przecież stracić swoich pieniędzy, prawda?

Nieruchomości to atrakcyjne sposoby na inwestycję swoich oszczędności, jednak musisz pamiętać o tym, że charakteryzują ją dwie podstawowe kwestie, które mogą okazać się zaporowe jeśli zdecydujesz się na taką formę lokaty swojego kapitału. Przede wszystkim jest to inwestycja przy której musisz posiadać dość znaczne środki finansowe, bo przecież zakup jakiejkolwiek nieruchomości nie jest wydatkiem niewielkim. Po drugie zaś inwestowanie w nieruchomości wymaga wiele cierpliwości, tego rodzaju inwestowanie kapitału będzie się charakteryzować długą stopą zwrotu. W ten sposób płaci się niejako za to, że inwestycja zgromadzonych oszczędności w nieruchomości to dość bezpieczna lokata swoich pieniędzy.

Innym popularnym nawet w dzisiejszych czasach środkiem inwestowania jest ulokowanie oszczędności w złocie lub innych metalach szlachetnych lub kosztownościach. Podobnie jak każda obiegowa opinia, na temat tego rodzaju lokaty zgromadzonych oszczędności, i w tym wypadku stereotyp nie odpowiada prawdzie w całości tego złożonego procesu. Dlaczego tak się właśnie dzieje?

Wiele przemawia za złotem, bo ono często jednak nie traci na wartości, tak jak ma to miejsce na przykład z walutami opartymi o banki poszczególnych krajów. Ponadto inwestycja w złoto oznacza dość łatwy sposób przechowywania i przenoszenia, bo złote monety lub sztabki odznaczają się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu łatwo je przenosić lub przewozić w zależności od potrzeby chwili. Skoro o potrzebach chwili mowa to warto także zauważyć, że złoto, bez względu na to czy jest zgromadzone w sztabkach czy monetach, jest także łatwe do sprzedania jeśli zajdzie taka konieczność w życiu osoby posiadającej oszczędności zgromadzone w takiej właśnie formie.

Inwestowanie w akcje spółek giełdowych i inne papiery wartościowe różni się od tego, co możesz uzyskać gdy ulokujesz swoje oszczędności w nieruchomościach lub też metalach szlachetnych. Giełda odznacza się szybkością, wręcz zawrotnym nieraz tempem zmian, których śledzenie może nie być dogodne dla kogoś, kto po prostu chciałby ulokować swoje pieniądze w sposób bezpieczny i niesprawiający wielu kłopotów w codziennym życiu. Jeśli myślisz w ten właśnie sposób o inwestowaniu własnych oszczędności, to zapewne giełda nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Inwestycja w akcje lub też inne, podobnego rodzaju papiery wartościowe to okazja do szybkiego zysku ale również i spore ryzyko, dlatego też wiele osób nie decyduje się na tego rodzaju rozwiązanie w chwili, gdy podejmują, niełatwą przecież, decyzję o tym, gdzie ulokują swoje oszczędności. Owszem, ryzyko związane z tego rodzaju umieszczeniem swoich oszczędności można oczywiście na kilka sposobów minimalizować, między innymi dbając o to, by inwestować raczej w dobrze rokujące spółki, przy których co prawda stopa zwrotu będzie mniejsza ale z całą pewnością także i ryzyko związane z inwestycją zmniejszy się do bardziej rozsądnych granic. Dziś coraz większa liczba ludzi po prostu inwestuje poprzez swoich doradców finansowych, którzy oferują różnego rodzaju pakiety, w których możliwa jest dywersyfikacja środków i zapewnienie opieki fachowców, dzięki czemu możesz skupić się na innych sprawach niż zarządzanie swoimi oszczędnościami.

Dla znacznej ilości osób nadal klasyczne bankowe lokaty odznaczają się atrakcyjnością. Trzeba przyznać, że to przede wszystkim wynika z dwóch podstawowych kwestii – zaufania do swojego banku i znacznej wygody przeprowadzenia tego rozwiązania. Zaufanie jest oczywiście wynikiem kilku bądź nawet i kilkunastu lub kilkudziesięciu lat korzystania z usług danego banku, dzięki czemu nabywamy po prostu nawyków związanych z mniejszymi obawami co do powierzenia własnych oszczędności. Z wygody, bo w dzisiejszych czasach od założenia lokaty we własnym banku dzieli nas zaledwie kilka kliknięć myszką bądź ruchów palcami na ekranie telefonu komórkowego. Któż zatem nie chciałby skorzystać z tak wygodnego rozwiązania?

Jak już wspomniałem na wstępie, każda z prezentowanych metod oszczędzania posiada pewne zalety i jak i nie jest zupełnie wolna od żadnych wad. Podobnie ma się sprawa z takim inwestycjami oszczędności jak lokowanie ich na krótko- lub długoterminowych lokatach oferowanych przez banki. Obecnie, co trzeba ze smutkiem przyznać, oprocentowanie lokat bankowych jest niewielkie i zasadniczo właściwie pozwala jedynie na zabezpieczenie zgromadzonych przez lata oszczędności przed zgubnymi skutkami inflacji. W praktyce oznacza to, że niewielkie ryzyko, jakie wiąże się z tego rodzaju inwestycjami w lokaty oferowane przez banki na naszym rynku równoważy się poprzez niewielkie zyski, jakie możesz osiągnąć jeśli zdecydujesz się na tego rodzaju inwestowanie własnego kapitału, na który niekiedy pracowałeś przez wiele lat.

Jak zatem doskonale widać z tego krótkiego przedstawienia najpopularniejszych sposobów na dobre zainwestowanie własnych oszczędności, każda z form ma swoje zalety i zarazem ograniczenia, które musisz wziąć pod uwagę w kluczowym momencie podejmowania decyzji o tym, co ostatecznie będzie najlepszym wyborem w twojej sytuacji. Wymaga to odpowiedniego namysłu, przygotowań związanych z poznaniem obecnych cen i możliwych zysków, dlatego warto na pewno poświęcić czas na rzetelne przygotowanie się do tego kroku.

www.eduranking.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBiznes online
Następny artykułJak dorobić do pensji?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here