Telewizor 4K – czy to się opłaca?

Czy powszechnie używane telewizory w standardzie Full HD mogą czuć się zagrożone? Technologia nieustannie idzie naprzód, czego doskonałym przykładem jest standard rozdzielczości 4K odznaczający się bardzo wysoką jakością. Tego typu odbiorników telewizyjnych zaczyna się pojawiać na rynku coraz więcej, warto zatem dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat.

Czym różni się standard 4K od Full HD?

Technologia 4K funkcjonuje w praktyce również i pod innymi określeniami takimi jak: Ultra HD, Ultra Definition Television oraz Quad Full HD. Obsługuje ona rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli, która na chwilę obecną jest największą spośród rozdzielczości charakterystycznych dla odbiorników telewizyjnych. W tym właśnie aspekcie tkwi różnica pomiędzy 4K a Full HD, gdzie w rachubę wchodzi rozdzielczość 1920×1080 pikseli.

Przy tej sposobności warto zwrócić uwagę na jedną ważną kwestię, a mianowicie dotyczącą zamiennego stosowania określeń 4K i Ultra HD. W rzeczywistości nie jest to do końca poprawne, ponieważ termin 4K odnosi się tak naprawdę do rozdzielczości kinematograficznej wynoszącej 4096 x 2160 pikseli, zaś Ultra HD do telewizyjnej – przyjęło się jednak mówić o telewizorach w standardzie 4K.

Z czego to wynika? Główne ze względów ekonomicznych. Obraz odznaczający się rozdzielczością 3840 x 2160 pikseli ma proporcje 16:9 typowe dla produkowanych obecnie odbiorników. Ich zmiana oznaczałaby konieczność wprowadzenia na rynek wyświetlaczy o innych proporcjach, przez co producenci ponieśliby ogromne nakłady finansowe. Niewykluczone oczywiście, że w przyszłości – zapewne niedalekiej – i w tym obszarze pojawią się modyfikacje.

Zalety telewizorów 4K

Wiele osób zastanawia się nad zakupem telewizora 4K. Czy taka inwestycja się opłaca? omawiane rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Do tych pierwszych zaliczają się:
• Doskonała rozdzielczość przekładająca się na jakość obrazu – kolory są bardziej wyraziste, w 4K lepsza jest też ostrość niż w Full HD. Oglądanie np. filmów w takiej rozdzielczości dostarcza niesamowitych wrażeń.
• Telewizory 4K nie mają problemów z prawidłowym wyświetlaniem pełnej rozdzielczości Full HD w trybie 3D. To zasługa podwojonej rozdzielczości pionowej ekranu. W tego typu odbiornikach do tworzenia obrazów 3D jest wykorzystywana technika pasywna określana także mianem polaryzacyjnej. Wyeliminowane zostało tu zjawisko migotania obrazu.
• Zakrzywione wyświetlacze – znajdują one zastosowanie w znakomitej większości telewizorów 4K, co pozwala na uzyskanie większej głębi obrazu.
• Szereg dodatkowych opcji, których zadaniem jest poprawa jakości obrazu. Można tu wspomnieć m. in. o UHD Dimming czy 4K X-Reality PRO – nazwa zależy od producenta, funkcji polepszającej intensywność kolorów i wyrazistość szczegółów.
• Oglądanie telewizji w bliższej odległości niż ma to miejsce w przypadku telewizorów Full HD, co daje też większe pole do popisu, jeśli chodzi o rozmiary pomieszczenia, w którym odbiornik zostanie ustawiony.
• Niektóre modele telewizorów 4K można nabyć w cenie porównywalnej do cen telewizorów Full HD.
• Telewizor 4K z pewnością ucieszy miłośników gier PC – do odbiornika można podłączyć komputer, jednakże aby w pełni cieszyć się z uroków gier, trzeba mieć komputer z odpowiednim procesorem, grafiką i pamięcią RAM. Co się tyczy gier na konsole, to póki co takich możliwości jeszcze za bardzo nie ma.

Wady telewizorów 4K

Telewizory 4K nie są pozbawione także i mankamentów. W tym kontekście należy pamiętać o takich sprawach jak:
• Problemy z ostrością pojawiające się przy obrazach ruchomych. Nie zaszkodzi nadmienić, iż technologii 4K mówi się w kontekście obrazów statycznych, gdzie rozdzielczość – a ca za tym idzie, również jakość – zdecydowanie zasługuje na uwagę. Z kolei przy obrazach dynamicznych pogarsza się ich ostrość – a tym bardziej spada, im szybszy jest ruch. Pod tym względem telewizory Full HD mogą się pochwalić lepszymi parametrami.
• Bardzo ograniczony wybór w zakresie treści nadawanych w 4K. Znaczna większość kanałów obsługiwana jest przez system Full HD, a na upowszechnienie się tych w standardzie 4K przyjdzie jeszcze trochę poczekać.

Podsumowanie

Czy zatem zakup telewizora 4K się kalkuluje? Pojawiają się różne opinie na temat – każda zainteresowana tematem osoba musi sama podjąć decyzję, mając na względzie powyższe przesłanki. Zdaniem wielu specjalistów nie zaszkodzi na razie się wstrzymać. Telewizorów 4K będzie bowiem systematycznie przybywać, a w im większym stopniu zaczną zyskiwać na popularności, tym bardziej w dół poszybują ich ceny. Poza tym kolejne modele wchodzące na rynek będą wyróżniać się lepszą funkcjonalnością, co wynika z tego, iż technologie rozwijają się przez cały czas. A to oznacza również wzrost ilości treści w 4K, dzięki czemu nabycie stosownego odbiornika stanie się w pełni uzasadnione.

Wstrzymać się z zakupem telewizora 4K zaleca się zwłaszcza osobom, które używają odbiornika jedynie do oglądania telewizji cyfrowej, satelitarnej bądź kablowej. W tym obszarze deficyt treści w 4K jest wyraźnie odczuwalny, jeżeli zatem komuś zależy na natychmiastowej wymianie odbiornika, niech wybierze solidny model Full HD.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here