Na co zwrócić uwagę przed kupnem mieszkania?

Kupno mieszkania to ważny krok w naszym życiu, musimy jednak zdawać sobie sprawę z ryzyka, które niesie za sobą. Wielu właścicieli bowiem pomija mnóstwo istotnych faktów, dotyczących stanu technicznego mieszkania lub pewnych kwestii prawnych, które w przyszłości mogą okazać się bardzo problematyczne. Wybierając więc mieszkanie powinniśmy kierować się określonym planem działania.

Po pierwsze – dokładny plan

Mieszkanie możemy zakupić bezpośrednio od właściciela lub skorzystać z pomocy biura pośrednictwa. Obojętnie którą opcję wybierzemy, przy oglądaniu mieszkania powinien być obecny właściciel, który odpowie nam na wszystkie pytania.

Na oglądanie umówmy się koniecznie w dzień, ponieważ wtedy możemy dostrzec bez problemu wszelkie usterki, które nie są dobrze widoczne przy sztucznym świetle: pęknięcia, rysy, fasada bloku czy kamiennicy.

Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie, nie tylko w kwestii mieszkania, ale również sąsiadów, czy samego budynku i okolicy. Nie powinniśmy okazywać na spotkaniu swoich emocji, które mogą być wykorzystane przez właściciela, najlepiej pozostać neutralnym. Pamiętajmy, że w mieszkaniu wszystko można wyremontować.

Koniecznie musimy dowiedzieć się od właściciela jaki jest stan techniczny mieszkania, którym jesteśmy zainteresowani. Weźmy też pod lupę sam budynek oraz klatkę schodową. Najważniejsze, aby znajdował się tam sprawny domofon, zadbana klatka schodowa i czynna winda, jeśli budynek ma minimum 5 pięter.

Na co zwrócić uwagę po wejściu do mieszkania?

Oglądając wszystkie pomieszczenia musimy zapytać o:

  • Położenie mieszkania – jeśli znajduje się przy samej windzie może być to lekką przeszkodą – stare windy są hałaśliwe, a ich trzaskające drzwi mogą nas denerwować.
  • Okna – czy są stare czy nowe, jaki jest widok z okna i czy sąsiedzi nie będą nam w nie zaglądali każdego dnia. W przypadku gdy mamy do czynienia ze starymi oknami musimy liczyć się z kosztami ich wymiany.
  • Drzwi – bardzo ważne w jakim stanie są drzwi wejściowe, to one przecież zapewniają nam bezpieczeństwo i poczucie komfortu. Zwróćmy też uwagę na drzwi wewnętrzne.
  • Podłogę – musimy wiedzieć co się na niej znajduje – czy są to płytki, czy wykładzina, panele. Jeśli mamy do czynienia z parkietem często okazuje się, że wymaga on cyklinowania, renowacji oraz kilkukrotnego malowania lakierem. Musimy liczyć się też z jego wymianą w przypadku, gdy jest w złym stanie.
  • Wygląd ścian i sufitu – zwróćmy uwagę na to zwłaszcza w łazience i zaraz przy oknach – to miejsca, w których może pojawiać się wilgoć i grzyb, przez co czeka nas sporo pracy by je usunąć.
  • Łazienkę – w jakim stopniu jest wyposażona, w jakim stanie są płytki, glazura lub terakota, czy mamy w niej kabinę prysznicową czy wannę. Musimy ocenić co nadaje się do wymiany lub odświeżenia.
  • Kuchnię – czy jest wyposażona, w jakim stanie jest podłoga, zwróćmy uwagę także na to czy w tym pomieszczeniu nie znajdują się karaluchy, mrówki, czy inni nieproszeni goście.
  • Sąsiadów – przede wszystkim w jakim są wieku i jakie relacje utrzymują z właścicielem, dzięki temu dowiemy się w jakim towarzystwie będziemy mieszkać, jest to bardzo ważne, ponieważ niektórzy sąsiedzi mogą być wyjątkowo uciążliwi i nawet piękne mieszkanie nie jest w stanie tego  zrekompensować.
  • Wyposażenie – musimy dokładnie wiedzieć co zostaje na wyposażeniu mieszkania, a co nie. Jeśli właściciel oferuje odsprzedanie niektórych mebli lub sprzętów dokładnie się nad tym zastanówmy – zazwyczaj opłaca się dopłacić nieco więcej i mieć zupełnie nowe meble i sprzęty wraz z gwarancją.
  • Ile musimy płacić każdego miesiąca czynszu, funduszu remontowego, podatku od nieruchomości i opłaty gruntowej. Wielokrotnie okazuje się, że opłaty miesięczne są tak wysokie, że przestaje nas cieszyć atrakcyjnie niska cena mieszkania.

Stan techniczny pod kontrolą

Zastanówmy się czy jesteśmy gotowi na generalny remont mieszkania czy szukamy już wykończonego i gotowego do urządzenia. Jeśli mieszkanie jest wyremontowane zwróćmy  uwagę na jakość materiałów, które zostały użyte – często bowiem okazuje się, że są tak słabe, że nie wytrzymują nawet kilku lat i czeka nas spory remont oraz koszty.

Zwróćmy też uwagę na stan przewodów wentylacyjnych, w niektórych mieszkaniach czuć stęchliznę lub zapachy z mieszkania sąsiadów – świadczy to o niesprawnej instalacji wentylacyjnej, która może powodować dyskomfort oraz niebezpieczeństwo zaczadzenia. Skontrolujmy też otwory wentylacyjne – w przypadku, gdy są zatkane możemy mieć  budynku insekty, a także urządzenia gazowe i elektryczne oraz rury. Gdy zauważymy na ścianach lub suficie jest to sygnał, że możemy mieć nieszczelne rury.

Ważne kwestie prawne

Koniecznie zwróćmy uwagę na stan prawny lokalu. Zanim kupimy mieszkanie zweryfikujmy aktualny, wydany w tym samym dniu odpis księgi wieczystej, oraz czy mieszkanie nie jest zadłużone, a także czy nie są w nim zameldowane inne osoby.

Umowa kupna i sprzedaży powinna zawierać oświadczenie sprzedającego o tym, że mieszkanie nie jest obciążone prawami osób trzecich, powinniśmy też mieć dostęp do wszelkich dokumentów związanych z lokalem, czyli książeczek opłat, ewentualnym stanem zaległości czy działalności wspólnoty mieszkaniowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here