Praca w domu – jak właściwie urządzić przestrzeń?

W dzisiejszych czasach wiele osób może pozwolić sobie na pracę w domu. Jest to o tyle komfortowe, że nie musimy spędzać połowy dnia poza swoim mieszkaniem. Musimy jednak umieć rozgraniczyć pracę od życia prywatnego, a w tym celu przeznaczyć pomieszczenie lub jego część na urządzenie domowego biura.

Najważniejszy element – biurko

To przy nim będziemy spędzać większość czasu, dlatego musi być dla nas wygodne i przede wszystkim funkcjonalne. Biurko powinno posiadać wyprofilowaną przednią krawędź, by podczas pracy można było się wsunąć pod blat i oprzeć na nim nadgarstki oraz łokcie.

Oto warunki, jakie powinno spełniać wygodne i funkcjonalne biurko:

  • Ważny jest spory obszar roboczy, biurko musi być zarówno szerokie, jak i głębokie, by wszystko mogło znajdować się w odpowiedniej odległości. Dobry wymiar blatu biurka to około 160 x 80 centymetrów.
  • Mebel powinien mieć możliwość regulacji wysokości, dzięki czemu możemy zwiększyć swój komfort podczas pracy.
  • Dobrym pomysłem są szafki i kontenery, wbudowane w biurko, dzięki którym szybko znajdziemy potrzebne nam rzeczy i zyskamy dodatkową przestrzeń roboczą: wyróżniamy tu szafki dostawne, które zwiększają powierzchnię naszego biurka, szafki podbiurkowe, dzięki którym elastycznie wykorzystujemy przestrzeń biura oraz szafki żaluzjowe, umożliwiające lepsze zagospodarowanie miejsca pracy.
  • Przyda się także ścianka nadbiurkowa, która pozwala na instalację różnych akcesoriów. Możemy zakupić tapicerowaną ściankę działową, która pochłania dźwięk, jednocześnie zwiększając komfort naszej pracy.
  • Nowoczesne biurka posiadają otwierane kanały kablowe, dzięki którym łatwo podłączymy urządzenia elektryczne.
  • Istnieje także możliwość stworzenia ścianki działowej z tablicą suchościeralną lub zamontowanie tablicy magnetycznej nad blatem, dzięki którym wszystkie ważne informacje znajdą się w jednym miejscu i będą cały czas w zasięgu naszego wzroku, przez co o wszystkim będziemy pamiętać.
  • Dobrze, jeśli biurko posiada choć jedną szufladę zamykaną na klucz, w której możemy umieścić swojego laptopa, czy też inne wartościowe przedmioty.

 

Nasze biurko powinno mieć odpowiednie wymiary, by móc wygodnie umieścić wszystkie potrzebne nam elementy do wykonywania swoich prac oraz umożliwić instalowanie opcjonalnych akcesoriów.

Biurko musi być odpowiednio umiejscowione, najlepiej jak najbliżej okna, by dochodziło do niego światło naturalne. Najlepiej ustawić je prostopadle do okna – dzięki takiemu położeniu słońce nie będzie nas razić, ani odbijać się od monitora.

Istotna jest również wysokość blatu – prawidłowo powinniśmy siedzieć tak, by nasze ramię i przedramię wyznaczały kąt prosty. Średnio jest to wysokość około 75 centymetrów. Za biurko dobrej jakości, z wieloma udogodnieniami zapłacimy około 1000 złotych.

Ważny element – oświetlenie

Najlepiej, jeśli mamy możliwość pracy przy świetle naturalnym, wtedy najlepiej wybrać światło północne lub wschodnie, pamiętajmy, że ma nam ono sprzyjać i poprawiać jakość pracy, a nie ją utrudniać.

Jeśli nadchodzi wieczór i zmuszeni jesteśmy do pracy przy sztucznym świetle najlepiej wybrać żarówki, które mają kolor światła zbliżony do naturalnego. Dobrze mieć także na biurku małą lampkę, osoby leworęczne muszą mieć ją po prawej stronie, natomiast praworęczne z lewej strony.

Krzesło dopasowane do biurka

Koniecznie wybierzmy to, które posiada mechanizm obrotowy, regulację położenia i kąta oparcia, podłokietniki oraz kółka, dzięki którym możemy łatwo przemieszczać się po biurze. Wygodne krzesło to ogromne znaczenie dla naszego kręgosłupa i zdrowia.

Wysokość siedziska to najczęściej od 38 do 55 centymetrów, musimy indywidualnie dobrać ją pod siebie tak, aby nasze stopy były położone na podłodze, a nasze nogi tworzyły kąt prosty.

Mało kto wie, że podczas siedzenia nasze mięśnie także pracują, w związku z czym nieprawidłowa pozycja zwiększa ich napięcie, co może doprowadzić do schorzeń kręgosłupa, żylaków, czy bólu głowy. Siedząc na krześle nasz kręgosłup powinien przyjąć pozycję litery „S”. Za odpowiednie krzesło zapłacimy w granicach 500 złotych.

Na co także zwrócić uwagę?

Nie róbmy też zawaliska w naszym biurze. Przestrzeń może działać inspirująco, natłok mebli i dekoracji będzie nas rozpraszał. Działajmy według zasady „im mniej, tym lepiej” i ograniczmy się wyłącznie do przedmiotów nam niezbędnych.

Bardzo ważnym elementem naszego biura jest kolorystyka. Spędzając w tym pomieszczeniu bardzo dużo czasu musimy czuć się komfortowo – nie decydujmy się więc na ostre, wyraziste kolory, które mogą powodować u nas nerwowość i rozdrażnienie. Koncentracji sprzyjają barwy ciepłe, najlepsze będą odcienie beżu, brązu, szarości.

Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na oddzielne pomieszczenie, które zagospodarujemy jako biuro domowe, musimy znaleźć własny kąt w istniejącym już pokoju, gdzie będziemy się czuć równie komfortowo.

Możemy wykorzystać zacisze sypialni, korzystamy z niej zazwyczaj dopiero wieczorem, więc w dzień jest to ciche i spokojne miejsce. Możemy tam wstawić wygodne biurko oraz krzesło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here