Ekologiczne ogrzewanie

Polska zdecydowanie przoduje pod względem zanieczyszczenia powietrza. Bardzo duży wpływ ma na to sposób, w jaki ogrzewa się mieszkania i domy. Coraz bardziej popularne stają się ekologiczne sposoby ogrzewania domów, w tym między innymi pompy ciepła powietrze-woda. Na czym polega takie rozwiązanie?

Jak działa pompa ciepła powietrze-woda?

Pompy ciepła powietrze-woda to urządzenia, które generują ciepłe powietrze oraz wodę wykorzystując do tego celu powietrze znajdujące się na zewnątrz oraz to, które jest usuwane ze środka budynku. Odbywa się to między innymi przy pomocy sprężarki i wymaga dodatkowego zasilania – zazwyczaj jest to prąd. Zdarza się, że pochodzi on z odnawialnych źródeł energii.

Takie rozwiązanie nie wymaga szczególnej ingerencji w działkę, a co za tym idzie, również żadnych przedsięwzięć projektowych. W zupełności wystarczą do tego przyłącza hydrauliczne i elektryczne. Tym samym są to urządzenia nieskomplikowane, bezpieczne, a także nie generujące błędów i usterek.

Pompy ciepła – rodzaje

Najpopularniejsze urządzenia różnią się ze względu na ilość jednostek, z których się składają. Monoblok to rodzajem pompy ciepła powietrze-woda, który składa się tylko z jednego segmentu. Montuje się go na zewnątrz budynku lub wewnątrz. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim prosty i szybki montaż. Montaż jednostki na zewnątrz wymaga zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi.

Rozwiązanie typu Split składa się z dwóch jednostek. Jedna z nich instalowana jest w środku budynku, a druga na zewnątrz. Łączone są ze sobą przewodami z czynnikiem chłodniczym. Sprężarka oraz wentylator znajdują się w części zewnętrznej, dzięki czemu szum generowany przez urządzenie nie jest słyszalny wewnątrz budynku.

Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Jest to przede wszystkim bardzo ekologiczne rozwiązanie, którego montaż przebiega szybko i sprawnie. Urządzenia są wydajne i nie generują dużych kosztów, co jest również istotne, gdy chodzi o oszczędzanie na ogrzewaniu.

Koszt całej instalacji nie jest drogi w porównaniu do innych rozwiązań. Zwraca się po około 4 latach użytkowania. Nie wymaga ingerencji w działkę i dodatkowego budynku, np. kotłowni, jak jest w przypadku innych sposobów ogrzewania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here