Jak ocenić stan zdrowia dziecka, kiedy to znajduje się jeszcze w łonie matki? Dziś istnieją nowoczesne narzędzia, które nie tylko pozwalają już w okresie prenatalnym wykryć wady rozwojowe, ale także je leczyć. Żeby wykluczyć nieprawidłowości, rodzicom zleca się wykonanie badań prenatalnych. Na czym polegają i kiedy się je wykonuje?

Czym jest badanie prenatalne?

Badania prenatalne to inaczej wszystkie badania wykonywane w ciąży, których celem jest określenie stanu zdrowia dziecka. W ich skład wchodzą badania nieinwazyjne, takie jak USG czy badania krwi, oraz badania inwazyjne, takie jak amniopunkcja. Te pierwsze wykonuje się standardowo w większości ciąż, najczęściej na życzenie rodziców. Drugie są zlecane tylko, jeśli lekarz stwierdzi jakieś nieprawidłowości, wymagające dodatkowego zbadania – ich nazwa „inwazyjne” wzięła się stąd, że mogą wywołać poronienie, więc nie należy ich nadużywać.

Kiedy wykonywane są badania prenatalne?

Standardowe badanie prenatalne, takie jak ultrasonograf, stosowane jest właściwie w każdej ciąży. USG pozwala nie tylko poznać płeć dziecka, ale także wykryć ciążę mnogą. Lekarz podczas badania ultrasonografem może także wykluczyć podstawowe nieprawidłowości, takie jak bezczaszkowie czy rozszczep kręgosłupa. W razie wystąpienia niepokojących objawów, lekarz może zalecić badanie USG genetyczne, które jest bardziej dokładne i może wykluczyć takie choroby jak: zespół Downa, zespół Turnera, zespół Edwarda, bezmózgowie, wodogłowie, wady serca, karłowatość czy rozszczep kręgosłupa. Wiele chorób pozwalają także wykluczyć specjalistyczne badania krwi. Może się zdarzyć, że lekarz stwierdzi poważne nieprawidłowości w przebiegu ciąży, i zaleci kobiecie wykonanie amniopunkcji – inwazyjnego badania prenatalnego, które pozwala bardzo dokładnie ocenić stan zdrowia dziecka.

Jakie zalety mają badania prenatalne i gdzie je wykonać?

Badania prenatalne zalecane są zwłaszcza kobietom po 35 roku życia, u których ryzyko nieprawidłowości w czasie ciąży wzrasta. Badania powinny wykonać także osoby, u których już wcześniej wystąpiły wady genetyczne w rodzinie, zwłaszcza jeśli dotyczyły poprzednich ciąż. Dzięki zbadaniu stanu zdrowiu dziecka rodzice nie tylko mogą przygotować się na chorobę maluszka, ale przede wszystkim szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.
Jeśli chodzi o badania prenatalne Śląsk może poszczycić się dużą dostępnością odpowiedniej aparatury. USG można wykonać właściwie w każdym gabinecie ginekologicznym. Szczegółowe badania prenatalne Śląsk zazwyczaj trzeba wykonać w specjalistycznym ośrodku, największy dostęp do sprzętu wysokiej jakości oferują szpitale w Katowicach. Badania prenatalne Katowice są wykonywane na specjalistycznej aparaturze, dostępne są w wersji nieinwazyjnej, a w razie potrzeby – także inwazyjnej.

Źródło tekstu http://www.gyncentrum.pl/badania-prenatalne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here