Paznokieć wrastający

Wrastanie paznokci to powszechny, bolesny problem. Dolegliwość ta dotyka coraz więcej osób, jest uciążliwa i utrudniająca normalne funkcjonowanie. Wrastający paznokieć powstaje, gdy płytka paznokciowa krzywi się i wrasta w otaczającą skórę, czyli wał okołopaznokciowy. Zwykle brzegi paznokcia wrastają. Pierwszymi objawami wrastania paznokci jest uczucie dyskomfortu i ból spowodowany wrastaniem fragmentu płytki w skórę. Ten stan pogłębia się podczas wykonywania codziennych czynności. Następstwem przewlekłego bólu jest zaczerwienienie tkanki skórnej wokół paznokcia, występowanie wydzieliny ropnej i hipergranulacja czyli narastanie wokół „dzikiego mięsa”. Problem wrastania paznokcia najczęściej dotyczy palucha stopy.
Czemu paznokcie zaczynają wrastać? Przyczyn jest kilka, są to:
– nieprawidłowe skracanie paznokci – paznokieć obcięty za krótko, zbyt okrągły, pozostawienie ostrych krawędzi
– czynniki genetyczne, u wielu osób skłonność do wrastania paznokci jest dziedziczna.
– uraz mechaniczny
– noszenie nieprawidłowego obuwia – buty zbyt ciasne, wąskie, na obcasie
– grzybica paznokci
– nadpotliwość stóp
– nadwaga
Na początku wrastający paznokieć można spróbować leczyć samemu w domu. Stosując chociażby tamponadę lub masując wał odciągając go od paznokcia.. Jednak jeśli podejrzewa się obecność stanu zapalnego, lub wrastanie występuje u osoby która jest w grupie ryzyka np. osoba chora na cukrzyce należy niezwłocznie zgłosić się do gabinetu podologicznego. Do tej pory często stosowaną metodą leczenia wrastających paznokci, było chirurgiczne zrywanie paznokcia lub wycinanie klinowe. Metoda ta nie jest do końca skuteczna, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że problem powróci wraz z wyrośnięciem nowego paznokcia. Najlepszą metodą jest zastosowanie klamry korygującej wzrost paznokcia. Są różne klamry. Dobór jest uzależniony od przypadku.
W niektórych przypadkach wrastanie paznokcia jest skutkiem przerośniętych wałów okołopaznokciowych. W takim przypadku konieczna jest plastyka wałów okołopaznokciowych. dopiero wtedy można poradzić sobie z problemem.

podologwwarszawie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here