Co robi ślusarz

Prawdopodobnie każdy z nas słyszał niejednokrotnie stwierdzenie, że dzisiaj ciężko jest o prawdziwych fachowców. Jest to prawda i odnosi się to nie tylko do szeroko rozumianych budowlańców, ale do zawodów takich jak cieśla, tokarz czy ślusarz.
Ślusarstwo znane było już w starożytności i było łączone z kowalstwem i pracą jaką kowal wykonywał. Obecnie ślusarz kojarzony jest głównie z naprawą czy otwieraniem wszelkiego rodzaju zamków. Dawniej ślusarstwo było rzemiosłem. Znaczy to, że człowiek, który wykonywał ten zawód musiał posiadać dokumenty stwierdzające jego kwalifikacje w tej dziedzinie i był zrzeszony w cechu. Pracował on przy wszelkiego rodzaju obróbce metali na zimno, przy użyciu prostych maszyn takich jak wiertarki, polerki, szlifierki czy spawarki.
Zatem co robi ślusarz? Dobry ślusarz pracuje przy specjalnym stole ślusarskim i zajmuje się cięciem blach, prostowaniem, trasowaniem, czyli zaznaczaniem miejsc cięcia, bądź wyginania blachy. Może również wiercić, piłować lub polerować metalowe elementy. Gwintuje pręty, wyrabia sprężyny, nituje, lutuje, spawa – łączy metalowe elementy. Może również skrobać, docierać, montować i demontować metalowe elementy.
Tradycyjnie jednak najczęściej zajmuje się wszelkiego rodzaju zamkami. Dlatego kiedy mamy problem z otworzeniem drzwi do naszego domu, czy samochodu – prosimy o pomoc ślusarza. Udajemy się też do niego kiedy zgubimy, lub chcemy dorobić sobie klucze, bo i tym zajmuje się ślusarz. Wykona też metalowe okucia zamków do szafy.

oytam.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo powinien umieć 4 latek?
Następny artykułGdzie jechać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here