Olej lniany

W sieci, czasopismach, poradnikach oraz w wielu innych źródłach można obecnie znaleźć wiele diet oraz sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów. Jednym z nich jest olej na odchudzanie, stanowiący cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, których odpowiednia ilość w ludzkim organizmie zapewnia jego właściwe funkcjonowanie. Błędne jest bowiem postępowanie, polegające na całkowitej rezygnacji z tłuszczów, podczas diet odchudzających, są one bowiem niezbędne do utrzymania zdrowia, a ich niedobór może prowadzić do bardzo niekorzystnych zmian, zarówno psychicznych, jak i fizycznych, w ludzkim organizmie.
Nienasycone kwasy tłuszczowe, które zawiera olej lniany na odchudzanie, czyli omega-3, omega-6 i omega-9, mają idealne proporcje, które wynoszą odpowiednio trzy i pół, jeden oraz jeden. Jego skład stanowi głównie kwas alfa linolenowy, w ilości trzydziestu pięciu procent, kwas linolowy, w ilości piętnastu procent, a także kwas oleinowy, w ilości dwudziestu pięciu procent. Ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które zawiera olej lniany na odchudzanie, jest uzależniona od rodzaju lnu, z jakiego został on wyprodukowany, a także od warunków środowiskowych, w których ten proces zachodził. Ogólna zasada jest taka, że im temperatura w lecie jest niższa, tym olej lniany na odchudzanie zawiera więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Produkt ten jest również bogaty w inne witaminy oraz związki odżywcze, takie jak rozpuszczalna w tłuszczach prowitamina A, zwana karotenoidami, witaminy A oraz E, a także luteina, mające ogromne znaczenie w prawidłowym procesie widzenia. Wspomniane wcześniej witaminy A oraz E, które zawiera olej lniany na odchudzanie, wytwarzają barierę ochronną, chroniąca ludzki organizm przed wolnymi rodnikami, czyli maja działanie antyoksydacyjne, a ponadto zapewniają dobry stan skóry oraz nabłonków. Związki te, ze względu na to, iż mają istotne znaczenie w procesie zapłodnienia, poprzez zapobieganie wchłonięciu się zarodka oraz poprawę jakości plemników, nazywa się witaminami miłości oraz płodności.
Olej lniany na odchudzanie zawiera również wspomniany wcześniej kwas alfa linolenowy, który ulega przekształceniu w organizmie ludzkim na tak zwany kwas DHA. Tego rodzaju związek odpowiada za budowę tkanki mózgowej, a ponadto zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, dlatego jego niedobory stanowią bezpośrednią przyczynę zmian nastroju oraz rozdrażnienie, które bardzo często występują podczas procesu odchudzania. Kwas alfa-linolenowy powoduje ponadto obniżenie poziomu złego cholesterolu, co następuje na skutek zmniejszenia odkładania się blaszek miażdżycowych na ściankach naczyń krwionośnych. Związek ten jest zatem szczególnie korzystny w działaniach profilaktycznych, mających na celu ograniczenie zachorowań na zakrzepicę żył, miażdżycę oraz nadciśnienie.
Olej lniany na odchudzanie pomimo tego, iż jest produktem dość kalorycznym, powinien być składnikiem codziennej diety osób odchudzających się. Niedobory zawartych w nim kwasów tłuszczowych prowadzą bowiem do zmian skórnych, wyprysków, a także wypadania włosów.

abczdrowia.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here