Odchudzanie

Wiele kobiet wraz ze zbliżającą się wiosna postanawia rozpocząć dietę odchudzającą, by na lato w kostiumie kąpielowym wyglądać perfekcyjnie. Przyjrzyjmy się niektórym grupom produktów spożywczych i ich wpływowi na naszą sylwetkę.

Olej a odchudzanie

Wiele osób bez wahania stwierdzi, że podczas diety odchudzającej wszelkiego rodzaju tłuszcze powinny być ograniczone do minimum, a najlepiej w ogóle wyeliminowane. Nie do koca tak jest. Tłuszcz jest nam tak samo niezbędny do życia, jak węglowodany czy białko. W tłuszczach rozpuszczają się niektóre witaminy, takie jak E czy D, więc dieta pozbawiona tłuszczu mogłaby być dramatyczna w skutkach. Rozsądne ilości zdrowych tłuszczów, takich jak olej słonecznikowy, olej rzepakowy czy wysokiej jakości oliwa z oliwek są polecane, na przykład jako dodatek do sałatek czy mięsa. W naszej diecie powinno się również znaleźć miejsce dla tłustych ryb morskich, które są nieocenionym źródłem tłuszczów nienasyconych z grupy omega. Jeśli chodzi natomiast o tłuszcze zwierzęce, takie jak smalec oraz tłuste mięso, takie jak wieprzowina, jak najbardziej należy tego typu produkty ograniczać.

Nabiał a odchudzanie

Jeśli chodzi o nabiał a odchudzanie tutaj do sprawy należy podejść zdroworozsądkowo. Wszelkiego rodzaju nabiał jest cennym źródłem przede wszystkim białka, wapnia, ale również na przykład witaminy D. Dlatego nabiał powinien się znaleźć również w diecie odchudzającej. Wybierajmy jednak produkty odtłuszczone, takie jak jogurt naturalny, mleko o niższej zawartości tłuszczu (na przykład dwuprocentowe, aby witamina D mogła zostać wchłonięta). Produkty takie jak jogurt grecki (który zawiera zazwyczaj około dziesięciu procent tłuszczu) oraz śmietana i śmietanka powinny być ograniczane do minimum. W niemal każdej potrawie śmietanę uda się zastąpić jogurtem naturalnym.

Słodycze a odchudzanie

Większość słodyczy, szczególnie słodycze kupowane w sklepie, takie jak cukierki, batoniki, czekolady, to jedynie zbędny balast w naszym organizmie i niepotrzebne źródło pustych kalorii. Ograniczajmy je więc do minimum, a najlepiej w ogóle wyeliminujmy z diety. Jeśli mamy nieprzepartą ochotę na coś słodkiego, powinniśmy sięgnąć po kostkę lu dwie gorzkiej czekolady – powinna ona zaspokoić nasze pragnienia. Warto również poszukać w internecie przepisów na zdrowe słodkości wytwarzane w domu – dzięki temu będziemy mieli pewność, że są one zdrowe, bo będziemy kontrolować ich skład. Można również przemycić w nich sporą ilość składników odżywczych, na przykład w postaci orzechów lub bakalii.

Kawa a odchudzanie

Wbrew przekonaniu większości ludzi, kawa nie wpływa negatywnie na nasz organizm, wręcz przeciwnie. Dowiedziono również, że może być pomocna również przy odchudzaniu – nie od dzisiaj wiadomo, że działa na organizm łagodnie przeczyszczająco. Oczywiście mówimy tutaj o świeżo parzonej kawie z dobrego źródła, najlepiej czarnej, bez dodatku mleka czy śmietanki ani cukru – te dodatki tylko zwiększą jej kaloryczność. Cieszmy się więc małą czarną i efektami, jakie przynosi w naszym odchudzaniu!

zdrowakroplakrwi.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here