Ach te procenty

Matematyka nie na darmo jest uważana jako królowa nauk. Określenie tego przedmiotu nauczania wynika z tego, że uczy logicznego myślenia, kombinowania, podstawiania. Matematyka jest nauką bardzo dokładną, która ma albo dobry wynik albo zły. Kiedy mamy do czynienia z procentami, a gwarantuje, że mamy może pojawiać się problem, kiedy potrzebujemy obliczyć procent. Jak obliczyć procent liczby z liczby oraz gdzie spotykamy się z tym na co dzień?

Działając na przykładzie, ponieważ tak będzie najlepiej wytłumaczyć mamy obliczyć procent. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy na zakupach widzimy przepiękną bluzkę która w normalnej cenie kosztuje 100 złotych. Została ona przeceniona na 65 złotych. Mamy obliczyć, o ile została przeceniona.

Zakładając, że

100 zł jest to 100 %
65 zł jest to x %

Powyższe równanie pokazuje nam pewien schemat liczenia otóż:

(65 zł * 100%) / 100 zł = 65%

65% jest to obecna cena, my potrzebujemy obliczyć o ile procent została przeceniona, czyli 100% – 65% = 35 %

Nasz wynik to 35%. O taki procent została przeceniona nasza bluzka. Czytając dalej na witrynie sklepowej czy prawdą jest zdanie: „Wszystkie nasze ubrania, przecenione minimum 30%” ? Tak jest to prawda.

Praktycznie w taki sposób można rozwiązać każde zadanie z jedną niewiadomą. Zaznaczając, że liczba a jest to 100 % to liczba b stanowi x % to rozwiązując to taki sposób nie ma możliwości pomyłki.

Matematyka lubi dokładność, dlatego zawsze po wykonaniu działania możemy je sprawdzić. Jeżeli sprawdzenie wyjdzie poprawne , to mamy pewność, że działanie jest wykonane poprawne. Jak się sprawdza działanie? Bardzo prosto. Dodajemy nasze procenty, czyli 35% nasza przecena plus 65 % powinno dać nam 100 %. Jeżeli tak się stanie, to działanie jest wykonane poprawnie, jeżeli nie należy szukać błędu oraz go poprawić.

Procenty bardzo lubią świat handlu. To właśnie tam znak procentu jest najbardziej eksponowany nawet na witrynach sklepowych. Warto nauczyć się obliczania procentowego, aby nie dać nabić się butelkę podczas zakupów.

www.malamama.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here