Jeśli chcesz mieszkać w przytulnych, ponadczasowych wnętrzach, doceniasz szlachetną prostotę aranżacji, stawiasz na bezpretensjonalne, osadzone w tradycji rozwiązania i lubisz „przemierzać codzienność” w zgodzie z naturą, w przyjaznej atmosferze otoczenia… wprowadź styl rustykalny w salonie, kuchni i reszcie swojego domu.

Urządzanie mieszkania w stylistyce rustykalnej jest modne w Polsce już od kilkudziesięciu lat, ale w ostatnim czasie trend ten jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu, ponieważ świetnie idzie w parze z bardzo popularną obecnie filozofią, zwaną slow life. Ciepłe, spokojne i pozytywne w odbiorze rustykalne wnętrza sprzyjają zwolnieniu tempa życia i kontemplowaniu rzeczywistości oraz czerpaniu przyjemności z estetyki otoczenia. Warto tego spróbować, zwłaszcza, że styl rustykalny daje praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Można go wykreować w każdym pomieszczeniu i w dowolnej odmianie, bo łatwo łączy się z innymi trendami wystroju wnętrz, a do tego opiera się na lokalnych inspiracjach i nawiązuje do tradycji konkretnego kraju, regionu, kultury czy nawet społeczności.

Drewno i inne naturalne materiały dają poczucie bezpieczeństwa w rustykalnym wnętrzu

Podstawą aranżacji w stylu rustykalnym są naturalne materiały, szczególnie drewno, w otoczeniu którego każdy czuje się dobrze i bezpiecznie. Sprawdza się w tej stylistyce także kamień, wiklina, len, wełna, skóra… Rustykalne wnętrze z jednej strony ma podkreślać pewną surowość wystroju, z drugiej – sprawiać wrażenie naturalnego i od dawna zamieszkałego. Eksponuje się tu elementy konstrukcyjne pomieszczenia (na przykład belki sufitowe), starą (lub stylizowaną na starą), drewnianą podłogę (najlepiej taką, na której widać słoje drewna, przetarcia, pęknięcia, sęki), pobielone ściany z naturalnej cegły albo kamienne wykończenia (lub stylizowane płytki imitujące kamień), które pojawiają się na przykład we wnękach ściennych czy na kominku). Całości aranżacji dopełniają naturalne i surowe w stylu dodatki, jak plecionki ze sznurka, lniane obrusy, miedziane lub gliniane naczynia, żelazne okucia mebli etc.

Stonowana kolorystyka rustykalna działa uspokajająco na umysł i kojąco na wzrok

Styl rustykalny w mieszkaniu, który bazuje na naturalnych materiałach, daje bardzo spokojny, stonowany efekt aranżacyjny, jeśli chodzi o kolorystykę wystroju. Przeważają tu – kojące dla człowieka – barwy ziemi: ciepłe brązy, piaskowy beż, kamienna szarość, nasycona zieleń, ale pojawiają się także (choć zazwyczaj głównie jako akcenty, a nie baza wystroju): mocna czerń kutego żelaza, subtelne pastele, złamana biel, rozmyty błękit czy ceglasta czerwień. Kolory te przewijają się (na obiciach mebli, zasłonach, narzutach…) w typowych dla rustykalnej stylistyki deseniach – kraciastym, kwiatowym, pasiatym.

Styl rustykalny w salonie, kuchni, sypialni, łazience… wszędzie wygląda pozytywnie

Aranżacje rustykalne, mimo że najczęściej kojarzone są z kuchnią, tak naprawdę świetnie sprawdzają się w każdym wnętrzu. Styl rustykalny w salonie, łazience, sypialni, przedpokoju, a nawet w pokoju dziecięcym zawsze potrafi tworzyć przytulny, pozytywny nastrój. Dzieje się tak nie tylko dzięki odpowiedniemu doborowi kolorów, ale także właściwemu wyborowi mebli i dekoracji…

  • Jak wprowadzić styl rustykalny w kuchni?

Rustykalna kuchnia to serce domu. Musi być przytulna, jasna, ciepła i stwarzać okazję do rodzinnych spotkań przy stole, który jest najważniejszym elementem tego wnętrza. Powinien być solidny, duży, drewniany, dobrze oświetlony ciepłym, rozproszonym światłem i umieszczony w centralnym punkcie wnętrza. Drugim charakterystycznym elementem wyposażenia kuchni rustykalnej może być przeszklony kredens, najlepiej w stylu retro, w którym znajdują się kuchenne naczynia i / lub domowe przetwory w słoikach z ozdobnymi wieczkami. Jeżeli metraż pomieszczenia nie pozwala na wprowadzenie do aranżacji takich mebli, można zastosować we wnętrzu tylko elementy stylu rustykalnego, ograniczając się na przykład do drewnianych blatów, kilku dekoracyjnych glinianych lub fajansowych naczyń na półkach, okapu kuchennego w kolorze miedzi czy rustykalnej w stylu lampy wykonanej z kutego żelaza. Wisienką na torcie w tego typu aranżacjach są dodatki (byle nie za dużo) wprowadzające skojarzenia ze stylem ludowym: zazdrostka w oknie, robiona szydełkiem serweta, warkocze czosnku czy kompozycje suszonych ziół zdobiące kuchnię.

  • Jak uzyskać styl rustykalny w salonie?

Salon w stylu rustykalnym, podobnie jak kuchnia, sprzyja miłej, rodzinnej atmosferze i relaksowi. Dominują w nim ciepłe kolory, drewniane meble, naturalne materiały i prostota form. Idealnie, jeśli w pomieszczeniu jest kominek (albo stary, ozdobny piec kaflowy). Jeżeli go nie ma, warto jedną ze ścian w rustykalnym salonie zaaranżować w taki sposób, aby pełniła funkcję kominka – może to być na przykład wnęka z miejscem na świece czy lampy naftowe. Podłoga powinna być dość „surowa” w stylu – z naturalnego drewna lub pokryta płytkami imitującymi drewno albo naturalny wygląd kamienia. W strefie wypoczynkowej można położyć na niej sznurkowy dywanik. Do salonu w stylu rustykalnym pasują meble z litego drewna, na których czas odcisnął już swoje piętno, ale wcale nie muszą to być antyki. Przepięknie wyglądają tu stare ławy, skrzynie z metalowymi okuciami, bujane fotele… Całości dopełniają obicia mebli czy krzeseł wykonane z filcu albo lnu oraz wzorzyste dodatki – na przykład poduszki w kwiaty czy zasłony w kratę oraz smaczki typu – stary zegar z kukułką.

  • Jak zaaranżować rustykalną łazienkę?

Rustykalny wystrój łazienki cechuje prostota i stonowanie. Można dobrać do wnętrza płytki ścienne w naturalnych kolorach piasku lub kamienia i podłogowe imitujące drewno. Do tego typowe dla stylu rustykalnego dodatki, jak lustro w przetartej, drewnianej albo żelaznej ramie i na przykład wiklinowe koszyczki, w których przechowuje się kosmetyki. Świetne dopełnienie klimatu rustykalnego może stanowić też umywalka stylizowana na kamienną misę, ustawiona na szafce z jasnego, surowego drewna.

  • Jak urządzić przedpokój w stylu rustykalnym?

W przedpokoju, poza naturalną kolorystyką i materiałami zastosowanymi w aranżacji ścian i podłóg, rustykalny styl mogą przywoływać przede wszystkim ozdobne lampy inspirowane kształtem dawnych lamp naftowych lub na przykład lustro w pięknej ramie z kutego żelaza czy wieszak wykonany z naturalnych konarów drzewa.

  • Jak stworzyć rustykalny wystrój w sypialni?

Rustykalna sypialnia, jako oaza spokoju w domu, tonie zazwyczaj w różnych odcieniach brązu. Wstawia się tu drewniane lub wiklinowe meble, wykorzystuje przytulne światło świec i zdobi rustykalnymi motywami na przykład wezgłowie łóżka. Charakterystyczne dla tego stylu desenie pojawiają się na pościeli i / lub narzucie.

  • Jak zbudować rustykalny klimat w pokoju dziecięcym?

Nawet pokój najmłodszego domownika może nosić znamiona stylu rustykalnego i nie być przy tym zbyt stonowanym czy „zbyt nudnym” dla dziecka pomieszczeniem. Łatwo to zrealizować skupiając się w aranżacji na kolorowych ozdobach inspirowanych kulturą ludową, które mogą wspaniale ożywiać dziecięcy pokój.

Meble i dekoracje rustykalne przypominają o tradycji i korzeniach

To meble i dodatki w aranżacjach rustykalnych sprawiają, że wystrój wnętrza przywołuje skojarzenia z dawnymi, „sielskimi” czasami, tradycją, własnymi korzeniami. Dzięki ich charakterowi właśnie rustykalna kuchnia zaprasza do „zatrzymania się na chwilę”, zwolnienia tempa życia, wspólnego spędzenia czasu, salon rustykalny wygląda na od dawna zamieszkały i wciąga w poznanie swojej historii, rustykalna łazienka sprzyja skutecznemu odprężeniu, a sypialnia w tym stylu pozwala prawdziwie się wyciszyć, by następnego dnia znowu realizować ideę slow life.

Więcej inspiracji w stylu rustykalnym à http://www.domzpomyslem.pl/wnetrza/galeria-wnetrz/salon/styl-rustykalny,ta5:22.html

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here