Śniadaniowy masterclass: jak zrobić pyszną pastę rybną

Choć śniadanie słusznie uważa się za najważniejszy posiłek dnia, zaskakująco wiele osób podchodzi do niego z pewnym lekceważeniem. O ile sporo uwagi poświęcamy wynajdywaniu nowych, ciekawych pomysłów na obiad czy kolację, o tyle śniadania traktujemy raczej „po macoszemu”. Zwykle więc kończy się na kanapce z szynką lub na szybkich płatkach z mlekiem. A gdyby tak od czasu do czasu urozmaicić menu i przyrządzić danie, jakim jest pasta śniadaniowa? Pasta z wędzonego pstrąga, makreli, a może szprotek? Oto kilka wskazówek, które mogą ci pomóc!

Pasta rybna – smaczna i zdrowa

Zdrowe i pożywne śniadanie powinno być bogate w niezbędne składniki odżywcze, przede wszystkim białko. Co więc powinna zawierać idealna pasta śniadaniowa? Nie bez powodu najpopularniejsze pasty przyrządza się z ugotowanych na twardo jajek lub z twarożku, będących solidną bazą białkową. Cennym elementem, o którym warto pamiętać, są też nienasycone kwasy tłuszczowe stanowiące niezrównane źródło cennych wartości dla mózgu. Dlatego też pasta rybna – z wędzoną makrelą, dorszem czy pstrągiem – to optymalny wybór na śniadanie.

Najlepsze przepisy na śniadaniową pastę rybną

Wędzone ryby znacznie różnią się między sobą smakiem i konsystencją. Szprotki są na przykład intensywne i wyraziste, makrela okazuje się dość tłusta i delikatna, a pstrąg ze swoim pełnym smaku różowym mięsem lokuje się gdzieś pomiędzy nimi. Bardzo ważny jest więc wybór odpowiednich dodatków, które podkreślą walory smakowe ryby i będą stanowić z nimi spójną całość. Co sprawdzi się najlepiej?

  • Pasta z wędzonej makreli. Tradycyjnie do makreli dodaje się jajka na twardo, odrobinę majonezu i łagodnej musztardy, a także drobno posiekaną cebulę i ogórka kiszonego lub konserwowego. Wiosną te ostatnie z powodzeniem można zastąpić świeżym zielonym szczypiorkiem i pokrojoną w drobną kostkę rzodkiewką.
  • Pasta z wędzonego pstrąga. Konsystencja delikatnego mięsa pstrąga sprawia, że lepiej niż z jajkiem komponuje się on z twarogiem lub z miękkim serem feta. By całość była przyjemnie kremowa, warto uzupełnić ją dobrym majonezem. Do wędzonego pstrąga będą pasować także posiekane drobno kapary oraz garść koperku.
  • Pasta z wędzonych szprotek. Same w sobie dość wyraziste, szprotki będą smakować najlepiej w towarzystwie świeżych ziół. Można zmiksować je np. z pęczkiem natki pietruszki lub koperku czy z bukietem ziół prowansalskich. Smak całości podkręci w ciekawy sposób spora szczypta świeżo zmielonego kolorowego pieprzu lub chili.

Z czym jeść pasty rybne?

Pasty rybne, w tym pasta z wędzonego pstrąga, pasują właściwie do każdego rodzaju pieczywa. Szczególnie dobrze smakuje jednak na grzankach z ciemnego pieczywa z odrobiną dobrej jakości masła. Kanapki z pastą rybną można dodatkowo udekorować kiełkami rzeżuchy, rzodkiewki czy brokuła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here