Moda i funkcje projektanta mody

Moda jest trendem panującym w jakimś czasie. Jest powszechnie przyjętym zwyczajem, który szybko mija. Moda nie dotyczy tylko ubioru, choć zazwyczaj kojarzy nam się wyłącznie z ubiorem. Dotyczy także wielu innych rzeczy ze środowiska człowieka.

Moda może dotyczyć stylu życia, fryzury, makijażu, postępowania, światopoglądu i wielu innych rzeczy. Moda jest potrzebą wyróżnienia się, zaistnienia. Wielu osobom kojarzy się ona z pojęciem stylu, lecz moda i styl, to dwie odrębne rzeczy. Moda jest krótkotrwała, przejściowa, ale lubi powracać. Styl natomiast jest czymś stałym i indywidualnym. Moda jest tworzona przez grupę ludzi i jest naśladownictwem czegoś. Naśladować można wszystko. Im więcej ludzi coś naśladuje, to staje się to bardziej modne.

Najczęściej jednak mówimy o modzie w kontekście ubiorów wierzchnich, bielizny, biżuterii, obuwia, tkanin. Projektanci mody raz po raz tworzą kolekcje, które zostają kolejnymi hitami. I od razu nowości te zostają podchwytywane przez grupę ludzi, na których wzoruje się reszta osób interesujących się modą. Aby uchodzić za modnie ubierająca się osobę nie wystarczy interesować się modą. Przede wszystkim trzeba być modnie ubranym. Ale moda niestety dużo kosztuje i nie każdego na nią stać.

Funkcje projektanta mody

Projektant, to osoba posiadająca zawód o charakterze artystycznym. Tworzy on kolekcje użytkowe lub artystyczne. Projektant jest specjalistą od zaprojektowania ubioru, a także od krawiectwa. Jak również od zorganizowania prezentacji, czyli pokazu mody.

Odpowiada nie tylko za projekt, ale za całokształt. A wiec za dobór tkanin, nadzoruje też powstawanie swojego dzieła, określa niezbędne dodatki. Zanim projektant przejdzie do tworzenia swojego dzieła, to najpierw musi mieć wyobrażenie, wizję, jak ma wyglądać dana rzecz. Gdy już posiada pomysł wówczas rozpoczyna pracę nad uwiecznieniem swojego pomysłu, czyli pracę nad projektem.

Praca projektanta odzieży oznacza współpracę z wieloma innymi osobami, które pracują na wspólny sukces. A więc krawcami, menadżerem, modelkami, twórcami katalogów. Bo najczęściej praca projektanta ma charakter zespołowy. Ale może być także indywidualna.

Jakie umiejętności powinien posiadać projektant mody?

Projektant mody powinien znać kilka języków, w celu nawiązywania kontaktów i porozumiewania się z osobami związanymi z branżą i mieć wiedzę o marketingu. Najlepiej, gdy projektant jest osobą wszechstronnie uzdolnioną i wszechstronnie wykształconą. Dobrze, gdy jest zdrowy i pełnosprawny. Lecz na ogół stan zdrowia nie jest przeszkodą, chyba że chodzi o chorobę psychiczną lub chorobę oczu, której nie można wyleczyć.

Ogólnie najważniejsze jest to, aby projektant posiadał talent i bujną wyobraźnie.

Każdy projektant musi być kreatywny. Bardzo dobrze, gdy jest też cierpliwy, dokładny, spostrzegawczy, wrażliwy na piękno, posiada podzielną uwagę, samokontrolę i samodyscyplinę. Potrafi się skoncentrować i pracować pod presją, oraz współpracować z ludźmi. Musi też potrafić zorganizować sobie czas, być dyspozycyjny, bo praca projektanta mody wiąże się z częstymi wyjazdami. Chociażby w poszukiwaniu materiałów, czy osób potrzebnych do realizacji dzieła. Jak również na pokazy mody do największych ośrodków mody na świecie. Za najważniejsze ośrodki mody uważa się Paryż, Mediolan, Nowy Jork, Londyn.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o modzie i prawach w niej rządzących śledźcie eksperckie strony temu poświęcone jak np. Temat Moda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here