Sushi to jeden z najpopularniejszych japońskich przysmaków, który w ostatnich latach zyskał dużą popularność między innymi wśród Polaków. W uznanych azjatyckich restauracjach, sushi uznawane jest za ekskluzywne danie, w związku z czym nawet za najmniejszy talerz tej potrawy, zwykle trzeba słono zapłacić. Tymczasem, o wiele taniej możesz je przygotować samodzielnie w domu. Jeśli więc chcesz zachwycić swoich gości niebanalnym daniem wprost z odległej Japonii, koniecznie zaserwuj im domowe sushi! Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jakie to proste. Powodzenia!

Czym jest sushi?

Sushi to nic innego, jak tradycyjna japońska potrawa na bazie ryżu i surowej ryby. Zgodnie z przepisem, danie wzbogacane jest świeżymi warzywami oraz octem ryżowym. Charakterystyczne dodatki do sushi to:

  • wasabi – zielony, bardzo ostry chrzan;
  • marynowany imbir – spożywa się go w małych ilościach, pomiędzy poszczególnymi kawałkami sushi w celu oczyszczenia kubków smakowych.

Historia sushi

Tradycyjne japońskie sushi to potrawa, której historia ma już około 1300 lat. Wówczas, tradycyjnym sposobem przechowywania ryb było wkładanie ich do beczek na przemian z porcją słonego ryżu. Całość przykrywano ciężkim głazem i dopiero po kilku tygodniach, naczynie zmieniano na lżejsze. Danie uznawano za gotowe do jedzenia dopiero po upływie około 4 miesięcy (można je było przechowywać w ten sposób maksymalnie przez rok ). Co ciekawe, tę formę sushi, do dziś serwują jeszcze niektóre tokijskie restauracje (!), przy czym aktualnie, do jej przyrządzenia, wykorzystuje się wyłącznie słodkowodnego karpia.

Dopiero w na przełomie XV i XVI wieku, okres przechowywania ryb i marynaty uległ skróceniu. W XVII wieku natomiast, zapoczątkowano tradycję podawania surowych ryb z vinegarem, dzięki czemu proces fermentacji był jeszcze krótszy. Okresem przełomowym w historii sushi był dopiero XIX wiek, kiedy to po raz pierwszy, japoński kucharz, Hanaya Yohei przygotował sushi, w formie, w której przetrwało do dziś.

Jak zrobić sushi?

„Jak zrobić sushi?” – to pytanie zadaje sobie każdy, kto nie chce zrujnować swojego portfela na sushi w azjatyckich restauracjach i podejmuje wyzwanie, by przygotować danie samodzielnie w domowym zaciszu.

Zaletą domowego sushi jest dowolność wyboru składników. Standardowo, zawija się je w specjalne, sprasowane glony – nori. Niektórzy robią sushi z łososiem, inni z krewetkami lub podają w wersji wegańskiej, np. z awokado, ogórkiem czy serkiem typu Philadelphia.

  • Ryż do sushi – jak ugotować?

Cała sztuka przyrządzania sushi polega na umiejętnym ugotowaniu ryżu, który powinien być krótkoziarnisty i klejący. Zaleca się, aby przed gotowaniem wypłukać go na sicie, najlepiej 4-5 razy, aż woda będzie przezroczysta. Po ostatnim płukaniu, wystarczy zalać ryż i odstawić go na około 20 minut, aż ziarna zyskają mlecznobiały kolor. Następnie ryż należy ponownie odcedzić i zalać wodą w proporcjach 1:1 (1 porcja wody na 1 porcję ryżu). Wodę należy zagotować i od czasu do czasu zamieszać ryż. Całość gotować przez kwadrans – po upływie tego czasu, garnek należy zestawić z ognia. Po upływie kolejnych 15 minut, ryż będzie miał konsystencję odpowiednią do zrobienia sushi. Aby stał się jeszcze bardziej lepki, trzeba dodać do niego nieco octu ryżowego, cukru oraz soli (należy je wcześniej zagotować na małym ogniu, a następnie dodać do ryżu). Na koniec całość wystarczy odstawić do całkowitego wystygnięcia.

  • Ryby idealne do sushi

Niezwykle ważne jest to, aby do przyrządzenia domowego sushi użyć wyłącznie świeżą rybę. W rolkach zawija się morskie ryby surowe – najlepiej nadaje się tuńczyk, łosoś i makrela. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, aby ryby miały delikatny zapach, a ich mięso było sprężyste. Nie należy wybierać ryb, których mięso jest blade, matowe, a do tego ma nieprzyjemny i intensywny zapach. Do przyrządzenia sushi nie używa się również ryb mrożonych.

  • Sos do domowego sushi

Idealnym dodatkiem do sushi jest klasyczny sos sojowy, czyli nieco słony płyn o brązowym odcieniu, który wytwarzany jest na bazie sfermentowanych ziaren soi lub ryżu, soli i wody. Kawałki sushi, maczane w sosie sojowym, zyskują charakterystyczny, niepowtarzalny, a przy tym niezwykle bogaty smak.

Domowe sushi – niezbędne akcesoria

Aby zostać mistrzem przyrządzania domowego sushi, przede wszystkim należy zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne składniki i akcesoria. Do przygotowania sushi, potrzebna będzie m.in. mata bambusowa, deska do serwowania dania, dodatkowo pałeczki drewniane lub bambusowe i ewentualnie silikonowe formy do rolek. Świetnie sprawdzi się również ceramiczny zestaw do sushi (miseczki, kubeczki, talerzyki i pałeczki).

Domowe sushi – sztuka zawijania

Choć mogłoby się wydawać, że zawijanie sushi jest wyjątkowo trudną sztuką, dzięki macie bambusowej, będzie to o wiele prostsze. Wystarczy ułożyć na niej arkusz nori (koniecznie matową stroną do zewnątrz), a następnie cienko rozprowadzić ryż na 2/3 powierzchni. Następnie na środku należy ułożyć wybrane składniki, na końcu noża nałożyć wasabi i posmarować nim linię wzdłuż krawędzi (gdzie nie ma ryżu). Aby zawinąć sushi, należy przy pomocy maty bambusowej zacząć rolowanie w kierunku od siebie do części arkusza bez ryżu. I… gotowe. Smacznego!
Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here