Jak szybko i efektywnie nauczyć się języka niemieckiego

Nauka języka niemieckiego jest długotrwałym procesem, który wymaga dużego zaangażowania ze strony ucznia. Sama chęć nauki to zdecydowanie za mało, aby móc sprawnie posługiwać się językiem niemieckim. Najlepsze efekty osiągają ci, którzy oprócz determinacji wykazują się także sprytem i pomysłowością.

Zanurzenie się w języku

Szybka i efektywna nauka języka niemieckiego wymaga od ucznia całkowitego zanurzenia się w tym języku. Być może brzmi to nieco tajemniczo, ale sprawa jest banalnie prosta. Filmy, muzyka, radio – wszystkie możliwe media przełączamy na język niemiecki. Nic nie szkodzi, że nie rozumiemy z tego ani słowa.

Coraz popularniejszą formą nauki języków obcych proponowaną przez nauczycieli jest ‚słuchanie’ dialogów w obcym języku. Słowo słuchanie trzeba jednak rozumieć w inny sposób. Chodzi o to, aby podczas wykonywania codziennych czynności słuchać rozmów w obcym języku. Po co skoro i tak ich nie rozumiemy? Nasz mózg oswaja się w tym czasie z brzmieniem języka, przez co po pewnym czasie język obcy przestaje być dla niego ‚obcy’.

Powtarzanie wszystkiego, co usłyszysz

Trzeba jednak pamiętać, że samo osłuchanie się z językiem to stanowczo za mało, aby się go nauczyć. Inną bardzo ważną czynnością jest powtarzanie wszystkich usłyszanych słów, fraz i zdań. I podobnie jak w przypadku słuchania, nie zawsze trzeba rozumieć to, co się mówi. Chodzi o sam fakt ćwiczenia wymowy i naukę wydobywania obcych nam do tej pory dźwięków.

Oczywiście z czasem, gdy będziemy regularnie przyswajać odpowiednią ilość słówek, powtarzane zdania przestaną być tylko nic nieznaczącymi dźwiękami, a zaczną nabierać sensu.

Więcej słówek, mniej gramatyki

Bardzo wielu nauczycieli, zwłaszcza tych pamiętających dawne czasu, stosuje się do zasady, jakoby gramatyka była najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o naukę języka obcego. Oczywiście gramatyka jest niesamowicie ważna, ale można odnieść wrażenie, że przykłada się do niej zdecydowanie więcej uwagi, niż na przykład do leksyki.

Co przyjdzie uczniowi z tego, że opanuje wszystkie czasy, koniunkcje i odmiany, jeśli nie będzie miał pojęcia o czym mówi. Gramatyka jest ważną częścią nauki języka niemieckiego, ale równie ważne jest przyswojenie jak największej ilości fraz i słów w języku obcym. Tylko wtedy będziemy mogli się nim swobodnie porozumiewać w codziennych sytuacjach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here