Co studiować, aby się dorobić?

W ostatnich 25 latach większość ludzi szła na studia z wiarą, że to pomoże im zarabiać więcej i szybciej, niż bez studiów. Problem polega na tym, że studiowanie czegokolwiek nie jest zwykle przepisem na sukces w życiu zawodowym. Część osób idzie na studia związane z ich zainteresowaniami. Niestety, wiele takich kierunków wcale nie daje gwarancji nawet szybkiego znalezienia zatrudnienia, o dobrych zarobkach nie wspominając. Wiele osób, kończąc studia, chce też pracować w wyuczonym zawodzie. Istnieją jakieś opłacalne kierunki studiów? Opłacalne, to znaczy zwiększające szanse na szybkie znalezienie pracy i to dobrze płatnej, bez zaczynania od najniższej krajowej? Tak, zawsze takie istniały. Jednak żaden kierunek studiów nie jest opłacalny przez wiele lat. Po kilku latach rynek pracy nasyca się po prostu absolwentami konkretnych, tych najbardziej obleganych kierunków. Skutek? Dany kierunek przestaje być opłacalny pod kątem zawodowym i zarobkowym. Zbyt duża konkurencja. Idąc na studia, trzeba pamiętać, że sytuacja na rynku pracy może się zmienić przez te 3-5 lat.

Czy studia zawsze otwierają drogę do lepiej płatnej pracy i szybkiego awansu? Same studia nigdy tego nie zagwarantują. Do danego kierunku trzeba mieć przysłowiowy dryg. Przykładowo, można ich na kierunek ekonomiczny, ale zupełnie nie czuć się w tym temacie. Efekt? Po trzech latach studiów będziemy tym kierunkiem zmęczeni. A to skutkuje tym, że raczej nie będziemy czuć się dobrze w pracy, którą można podjąć po takim kierunku. Czy istnieją opłacalne kierunki studiów? IO co to w ogóle znaczy, że kierunek studiów może być opłacalny? Konkretna osoba po prostu powinna wykorzystać dany kierunek do swoich celów. Dobrze po prostu wiedzieć, co chciałoby się robić po studiach. Czy dany pomysł może się sprawdzić, jeśli chodzi o zarabianie na życie? Wiadomo, nie zawsze tak jest. Ale, czy warto podjąć studia, które w ogóle nie łączą się z naszymi zainteresowaniami i predyspozycjami? Tylko dlatego, ze później można znaleźć dobrze płatną pracę?

Studia to właściwie dopiero początek dorosłego życia. Nie można doprowadzić do tego, że po skończeniu studiów będziemy tak zmęczeni, że nie będziemy chcieli nawet myśleć o podjęciu pracy zgodnej z ukończonym kierunkiem. A w studiach nie o to chodzi. Czy istnieją w ogóle opłacalne kierunki studiów? I co to oznacza, że kierunek studiów jest opłacalny. Wcale nie to, że później dostanie się szybko nieźle płatną pracę i szansę na awans. Chodzi o to, że studia mają pomóc nam zrealizować nasze plany, a nie wykończyć już na starcie. Zwłaszcza, że przecież niektóre zawody wymagają powołania. Czy można iść na medycynę tylko dlatego, żeby później świetnie zarabiać? Osoba bez powołania na pewno nie zrobi kariery nawet po studiach w danym kierunku! Trzeba o tym pamiętać. Idąc na studia trzeba oczywiście pamiętać, że zaraz po nich przyjdzie dorosłe życie i konieczność zarobkowania na utrzymanie. Idąc na dane studia, trzeba sobie po prostu odpowiedzieć na pytanie, czy będę w stanie wykorzystać te studia także pod kątem zawodowym.

novapr.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here