Ból na bok – poznaj cudowne właściwości arniki górskiej

Arnika górska to roślina znana ludzkości od wielu wieków i od samego początku ceniona za swoje nadzwyczajne właściwości lecznicze – mówi się, że tę roślinę składano nawet w ofierze bogom. Stosowanie preparatów z zawartością jej ekstraktu zaleca się na stłuczenia, obrzęki i inne dolegliwości bólowe kończyn i stawów. Co przesądza o jej właściwościach? Jakie preparaty można wykonać z tej rośliny?

Arnika górska na stłuczenia i nie tylko

Każdy, kto choć raz cierpiał z powodu poważnego stłuczenia, na pewno wie, jak dokuczliwy jest to ból – utrudnione jest komfortowe poruszanie się, a obolałe miejsce nie wygląda zbyt dobrze, ponieważ często pokryte jest siniakami. Choć zwykle nie są to groźne urazy, warto sięgnąć po dostępne sposoby przyspieszające ich gojenie – zwłaszcza że naturalne produkty są na wyciągnięcie ręki! Arnika górska to roślina bytująca na łąkach górskich wyższych pięter gór. Jej lecznicze właściwości to wynik zawartości flawonoidów, olejków eterycznych oraz laktonów sekswiterpenowych. Flawonoidy to substancje o działaniu antyoksydacyjnym – zapobiegają procesom starzenia się organizmu, a także procesom nowotworowym i chorobom neurodegeneracyjnym. Olejki eteryczne podziałają odkażająco i pozbędą się bakterii chorobotwórczych, a laktony to substancje grzybobójcze, przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe. Połączenie wszystkich tych substancji gwarantuje naprawdę silne działanie, z tego powodu z dawkowaniem preparatów zawierających ekstrakt z Arnica montana należy uważać, choć jest to produkt pochodzenia naturalnego.

Arnica montana w preparatach leczniczych

Na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów, których skład zawiera arnikę górską i zwykle są to preparaty w formie żelu, maści lub kremu do miejscowego smarowania obolałych obszarów ciała. Jeśli chodzi o takie wyroby, najlepsze działanie zapewniają receptury oparte na świeżym zielu Arnica montana – udowodniono, że obróbka termiczna, w tym suszenie, powoduje utratę dużej części substancji aktywnych, przez co roślina traci wiele ze swojej leczniczej mocy. Żelami i maściami z arniki można smarować zwichnięte miejsca, stłuczone stawy, siniaki i odleżyny – nie wolno natomiast traktować nimi otwartych ran oraz silnych otarć. Ekstrakt z arniki przyspiesza także wchłanianie się siniaków i wybroczyn.

Tanim i dobrym sposobem na pielęgnację cery ze skłonnościami do trądziku lub przetłuszczających się włosów są napary z arniki górskiej – gotowy produkt można kupić w aptece, sklepie zielarskim bądź przygotować samemu z nabytego wcześniej suszu. Cerę należy delikatnie przemywać przy pomocy wacika, a włosy wypłukać po umyciu szamponem. Skóra zostanie delikatnie osuszona, co zniweluje nadmierne wydzielanie sebum, a co za tym idzie – zapobiegnie nieestetycznemu wyglądowi oraz powstawaniu wyprysków. Ważną zaletą stosowania produktów z domieszką arniki jest fakt, że substancje aktywne zawarte w tej roślinie są z łatwością przyswajane przez organizm – szybko przenikają naskórek, by następnie wchłonąć się w głębiej położone warstwy skóry. Arnika i płyny z jej dodatkiem mogą być też wykorzystywane do wykonywania płukanek jamy ustnej. To szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku aft, zakażeń grzybiczych lub problemu nadwrażliwości dziąseł. Zastosowań jest naprawdę wiele – zaufaj arnice i przekonaj się o sile natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here