Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą nawracającą i przewlekłą, która zazwyczaj rozwija się w okresie dzieciństwa. Jej źródła często dopatruje się w genach. Czym jest AZS? Jak z nim walczyć? Jak należy dbać o skórę atopową?

Atopowe zapalenie skóry

Schorzenie to zazwyczaj wynika ze skłonności genetycznych, środowiskowych, czy immunologicznych. Związany z nim jest defekt naskórka. Symptomy AZS pojawiają się wtedy, gdy zaistnieją konkretne czynniki wzmagające alergię, na przykład po ekspozycji na słońce, czy podczas kontaktu ze zwierzęciem, spożyciu danego pokarmu. Ta nieprzyjemna choroba sprawia, że pacjenci często stawiają na naturalne sposoby łagodzenia objawów. Pomocne okazują się kąpiele w naparze z siemienia lnianego czy krochmalu. Niezwykle ważne jest unikanie stresu, który wzmaga objawy AZS.

Skąd się bierze AZS?

AZS może mieć związek ze skłonnościami genetycznymi, większym poziomem zanieczyszczenia środowiska, czy przetworzoną żywnością. Niektóre rodzaje cery mają tendencje do zbyt dużego odtłuszczania naskórka, co także wzmaga ryzyko choroby. Wpływ na tą chorobę ma także stres i zaburzenia w funkcjonowaniu skóry. W pokarmach istnieje wiele alergenów, które działają na atopową skórę.

Atopowe zapalenie skory jest złożoną chorobą i cierpi na nią coraz więcej osób.

Dokuczliwe objawy

Głównym objawem AZS jest dokuczliwe swędzenie skóry, które wpływa na życie chorego. Drapiąc skórę prowadzimy ją do wysuszania, powstają często czerwone plamy i grudki. Czerwone krostki mają tendencję do rozprzestrzeniania się w okolicach twarzy, dłoni, karku, stóp, czy łokci. Kolejnym objawem AZS są piekące wykwity na skórze i zmiany skórne, do których dochodzi głównie po kontakcie z alergenem. Osoba chora skarży się na nadmierną suchość skóry.

Nie ma możliwości całkowitego wyleczenia tego schorzenia. Po kontakcie z alergenem objawy przybiorą na sile, powodując dyskomfort chorego. Warto odpowiednie dbać o nawilżenie i pielęgnację skóry odpowiednimi środkami przeznaczonymi do wrażliwej skóry. Często konieczny jest kontakt z dermatologiem, który wskaże możliwe ścieżki łagodzenia objawów i radzenia sobie z AZS. Ulgę chorym przyniosą specjalne maści i kremy, które dzięki odpowiednim właściwościom zminimalizują objawy alergii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here