sobota, Sierpień 18, 2018

Płyn do płukania – sposób na ładny zapach ubrań po praniu

0
Płyn do płukania - sposób na ładny zapach ubrań po praniu

Płyn do płukania tkanin, nie tylko zmiękcza odzież podczas prania, ale również pozostawia na nich świeży i przyjemny zapach. Stworzono również hipoalergiczne preparaty, specjalnie z myślą o delikatnej i wrażliwej skórze dziecka, ale i alergików. Płyn do płukania dodatkowo ułatwia prasowanie, chroni przed zabrudzeniami oraz przywraca utraconą miękkość tkanin.

Samsung AddWash bez tajemnic

0
Samsung AddWash bez tajemnic

Kiedy robimy pranie, zwłaszcza w pośpiechu, często zdarza się, że zapominamy dorzucić do pralki kilka rzeczy wymagających odświeżenia. W efekcie stosujemy jedno z dwóch rozwiązania w tej sytuacji: czekamy do kolejnego prania lub błyskawicznie po skończeniu pierwszej tury nastawiamy kolejną. Trzeba przyznać, że żadna z tych opcji nie jest szczególnie dobra – albo skazujemy się na ograniczenie garderoby na czas oczekiwania do kolejnego prania, albo na wyższe rachunki za wodę i prąd. Z pomocą w tej sytuacji nadchodzi Samsung AddWash, czyli innowacyjny system prania proponowany przez markę Samsung. Co to takiego?

Samsung AddWash – na czym polega?

Krótko mówiąc, Samsung AddWash to system umożliwiający dorzucanie różnych elementów odzieży w dowolnym momencie podczas prania. Aby zrozumieć, jak działa ta technologia, warto jednak zagłębić się nieco w szczegóły. Pierwsza ważna i zdecydowanie rewolucyjna sprawa to dodatkowe małe drzwiczki znajdujące się w górnej części okrągłej klapy zamykającej wsad pralki. Ich otwarcie jest możliwe, gdy temperatura wewnątrz bębna nie jest zbyt wysoka – nie może przekraczać 50 stopni Celsjusza. Pranie zatrzymujemy, wciskając przycisk startu i pauzy na interfejsie pralki. Następnie należy otworzyć wspomniane już mniejsze drzwiczki – dzięki temu nie ma ryzyka wylania wody z bębna, ponieważ są one umiejscowione wystarczająco wysoko, aby temu zapobiec. Pranie można zatrzymać w dowolnym momencie, aby dorzucić zapomniane rzeczy, ale nie tylko – delikatniejsze tkaniny prane ręcznie można dorzucić jedynie do płukania lub wirowania. Dzięki temu można mieć pewność, że ulubione ubrania są bezpieczne oraz prane w odpowiedni sposób. Obsługa systemu AddWash jest bardzo prosta i każdy użytkownik pralki na pewno sobie z nią poradzi.

Co z tego wynika?

Pralki z systemem Samsung AddWash są zwykle dość drogie, ale naszpikowane przydatnymi, ułatwiającymi życie funkcjami, a dodatkowo – obejmuje je bardzo długa, bo zwykle 10-letnia gwarancja. W przypadku osób, którym często zdarza się zapomnieć o wrzuceniu do prania jeszcze kilku rzeczy, ta opcja może okazać się bardzo przydatna – zamiast wstawiać kolejne pranie zaraz po zakończeniu pierwszego, wystarczy wcisnąć przycisk i dorzucić odzież do bębna. To z kolei przekłada się na zużycie energii, wody oraz zmniejszenie rachunków! Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że nie każda część garderoby zmieści się w małych drzwiczkach pralki. Choć są one dość szerokie, z okryciami wierzchnimi, kocami czy pościelą może być problem – będą one prawdopodobnie zbyt duże. Niemniej jednak taka pralka na pewno sprawdzi się w wielodzietnych domach, gdzie zawsze znajdzie się coś do prania. Samsung AddWash to także wietrzenie bębna po praniu bez konieczności otwierania całych drzwiczek – wystarczy uchylić te małe, co pozwoli zaoszczędzić przestrzeń i uchronić estetykę pomieszczenia.

Kupno wanny – czyli nie działać pospiesznie

0
Kupno wanny – czyli nie działać pospiesznie

Remontując łazienkę szybko okaże się, że nieprzemyślane decyzje potrafią błyskawicznie i bardzo kosztownie się mścić. Przygotowanie „gruntu” pod nowe sprzęty to jedna część medalu, wybranie trafionych elementów to już zupełnie co innego. Wiele osób zapomina, że łazienka jest ważnym elementem w całościowej aranżacji domu czy mieszkania. Nie jest to przestrzeń, której wygląd oraz funkcjonalność należy traktować lekko oraz skąpić kosztów w porównaniu do innych pomieszczeń (co dzieje się najczęściej).

Wanny w łazience

Pierwszym pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć jest nie czy wanna wolnostojąca się zmieści tylko czy rzeczywiście jej potrzebujemy. Większość osób odpowie twierdząco. Fakt ten nie dziwi. Nie wiele może się równać z uczuciem namakania i wylegiwania się w ciepłej wodzie po dniu wypełnionym obowiązkami. Jest to perspektywa, która kusi i z roku na rok przemawia do coraz większej liczby nabywców. Rozmiar – to można dopasować. Wanna wolnostojąca jest popularnym produktem, w efekcie producenci oferują szeroki wachlarz wariantów, który jest w stanie wpasować się praktycznie do każdego pomieszczenia. Jednak rozmiar to nie wszystko. Trzeba zwracać uwagę na styl. Sprzęty łazienkowe przeszły sporą ewolucję. Obecnie łazienki w różnych domach nie są kopią, kopii jedynego dostępnego ustawienia, tak jak kiedyś kuchnie. Opcji do wyboru jest coraz więcej. W efekcie stworzenie stylowego oraz funkcjonalnego pomieszczenia, które da nam chwilę wytchnienia i zasłużonego relaksu jest łatwiejsze. Wanna wolnostojąca to nie tylko „coś”, do czego nalewamy wody. Nowoczesne warianty posiadają wiele dodatkowych gadżetów jak hydromasaże itp. Każdemu według potrzeb oraz możliwości budżetowych. Jedno da się zauważyć dość szybko przy wybieraniu sprzętów do łazienki – trzeba na to poświęcić czas. Wariantów jest naprawdę sporo, o czym przekona się każdy, kto spędzi chwilę na stronach sklepów internetowych lub zacznie wertować katalogi wnętrzarskie. Cena musi być jednak współmierna do jakości.

Inwestować w rozwiązania na lata

Wanna to element, który w odróżnieniu do innych drobniejszych dopełnień będzie nam towarzyszył przez lata. Jeśli decydujemy się, że to właśnie ona powinna stanowić punkt centralny w naszej łazience to nie warto skąpić na wydatkach. Inaczej niepotrzebnie narażamy się na dodatkowe koszty lub co gorsza sytuacje, gdy kupiony produkt ma się nijak to wyremontowanej przestrzeni. W takich wypadkach często idzie się w zaparte – w końcu koszt został poniesiony, praca w remont włożona, a przyznanie się do popełnienia zakupowej pomyłki nie jest łatwe. Wanna wolnostojąca to luksus i to luksus ogólnodostępny. Obecnie wanny powracają do polskich łazienek, zauważalny „boom” na kabiny prysznicowe powoli przebrzmiewa. W efekcie pojawia się coraz więcej promocji na ciekawe warianty, które kuszą oko i nie nadwyrężają portfela. Lato to czas, kiedy większość z nas uda się na typowy „polski urlop”, czyli zacznie brać się za odkładane prace remontowe. Warto przed ich zaczęciem zastanowić się czy wanna wolnostojąca będzie dopełnieniem, którego potrzebujemy, a jeśli tak, to jaka.

Łysienie – poznaj jego przyczyny, objawy i sposoby leczenia

0
łysienie

Łysienie, zatem wypadanie włosów, jest jeszcze często obserwowaną chorobą, z jaką borykają się także dorośli, jak również dzieci, mężczyźni i kobiety. Jest to stan o charakterze okresowym, długoterminowym czy trwałym, mogącym doprowadzić do nieodwracalnej utraty włosów na małej przestrzeni lub mającej całą owłosioną skórę głowy.

Włosy pod lupą

Wypadanie włosów jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, związanym z kręgiem życia każdego włosa. Należałoby jednak w tym miejscu zaznaczyć, że wynika to sytuacji, w których dzienna ilość wypadających włosów nie przekracza blisko 100. Ta kwotę może podlegać małym wahaniom w zależności od osobistych predyspozycji organizmu, jego całej kondycji, oraz chociażby pór roku – tzw. sezonowe wypadanie włosów. Gdy natomiast włosów wypada zdecydowanie więcej i trzyma się to przez dłuższy czas, może wejść do bardzo skomplikowanej sytuacji, w rezultacie jakiej skóra głowy w pewnych miejscach zaczyna łysieć. Wówczas należy jak już podjąć kroki mające na celu ograniczenie owego trudnego w efektach procesie. Jego podstawę winno stanowić ustalenie przyczyn takiego stanu rzeczy. Bez poznania danych etiologii nadmiernej straty włosów samo wykorzystanie szamponów, leków i innych technik na wzmocnienie włosów może ujawnić się niewystarczające.

przyczyny łysienia i sposoby na leczenie łysienia jakie

Podstawy i rodzaje łysienia

Etiologie wypadania włosów mogą być rozmaite. Są one nierozerwalnie połączone z jednymi rodzajami łysienia. Zasadniczo możemy podzielić je na dwie kategorii: genetyczne (uwarunkowania genetyczne) oraz nabyte (pojawiają się w różnych okresach życia człowieka na efekt działania rozmaitych elementów, także zewnętrznych, jak również psychicznych). Pośród etiologii nabytych rozróżniamy etiologie naturalne i związane z nimi rodzaje łysienia. W zależności z ich typu jest to łysienie androgenowe (za wielki stopień męskiego hormonu – testosteronu) oraz plackowate (przypadłość autoimmunologiczna atakująca mieszki włosowe, doprowadzająca do ich zniszczenia). Kolejną częścią etiologii nabytych są etiologie wtórne, do których kwalifikujemy pomiędzy innymi: zaburzenia hormonalne, przebyte choroby i związane z nimi zmęczenie organizmu, stres, nieodpowiednią dietę, używki oraz nieprawidłową pielęgnację polegającą na wykorzystywaniu kremów nadmiernie obciążających włosy.

Leczenia łysienia

Ciężko precyzyjnie określić, czy jest dobry sposób na łysienie, bowiem szansa na szczęście każdej kuracji w przypadku nadmiernej straty włosów zależna jest przede wszystkim z właściwej diagnozy. Właściwe rozpoznanie etiologii łysienia pozwala na wykorzystanie technologii niwelujących nie tylko objawy, natomiast również sam kłopot, co zdecydowanie zwiększa efektywność kuracji i obniża ryzyko nawrotu. la przykładu, jeśli zbytnia strata włosów wywołana jest niedoborem witamin i elementów odżywczych, wówczas należy zastosować prawidłową suplementację. Gdy natomiast włosy wychodzą z względu niewłaściwej pielęgnacji, należy unikać stosowania obciążających kosmetyków. Zdarza się jednak, że podjęcie takich doraźnych działań nie wystarcza. Dotyczy to na przykład łysienia androgenowego. W jego przypadku potrzebne jest użycie specjalnych substancji (pomiędzy innymi minoksydylu), jakie zwłaszcza są w formie leków do stosowania miejscowego.

Jak dbać o oczko wodne w ogrodzie?

0
Jak dbać o oczko wodne w ogrodzie?

Ładny i zadbany ogród jest chyba jednym z marzeń każdego posiadacza domu. Większość osób uprawia różne roślinki, a niektórzy tworzą nawet oczka wodne, które tylko dodają uroku. Niestety ciężko jest uniknąć pojawiania się w nich glonów, dlatego produkty takie jak skuteczny środek na glony są niezbędne w pielęgnacji ogrodu i oczka. Jakie preparaty wybierać i jak je stosować? O tym poniżej.

Jak skutecznie zwalczyć glony?

Zadbane oczko wodne to takie, które nie jest porośnięte nieestetycznymi glonami. Zielona i brzydka powierzchnia wody jest nie tylko nieładna, ale także szkodliwa dla ryb czy innych żyjątek. Zarówno glony nitkowate jak też sinice pojawiają się wraz z biegiem czasu praktycznie w każdym oczku wodnym, dlatego stosowanie takich preparatów jak specjalistyczny środek na glony jest koniecznością. Bardzo ważne jest jednak by walczyć z glonami w sposób bezpieczny dla całego ekosystemu wodnego. Nie można zatem stosować źle dobranych i szkodliwych dla ryb czy innych roślin preparatów, gdyż grozi to ich wyginięciem. Walka musi, więc być nieagresywna, ale skuteczna i silna. Dobór środka na glony zależy przede wszystkim od ilości i rodzaju pojawiających się w danym oczku glonów. Naturalne metody są tu także jak najbardziej wskazane, dlatego też warto jest regularnie oczyszczać zbiornik wodny z mułu dennego, a także osadów. To jednak nie wystarczy, dlatego stosowanie specjalistycznych środków jest niezbędne. Aby jednak dobrze dopasować konkretny preparat do rodzaju występujących w danym oczku glonów ważne jest by dokładnie przyjrzeć się wyglądowi tych roślin, a także ich cechom. Dobrze jest również wykonać badanie pH wody co pozwoli dokładniej zbadać cały problem.

Stosowanie środków na glony – zasady

Dostępne na rynku preparaty zwalczające glony w oczkach wodnych zazwyczaj występują w postaci płynnej lub granulowanej. Aby osiągnąć pożądane efekty należy zawsze stosować się do zaleceń producenta co oznacza, że trzeba przestrzegać zalecanej dawki preparatu, a także okresu i częstotliwości stosowania. Każdy środek na glony składa się z określonych składników, które wpływają na obumieranie czy zmniejszanie się ilości glonów. Niektóre środki posiadają także właściwości ochronne co w praktyce oznacza, że glony nie pojawiają się, aż tak licznie w przyszłości chociaż regularne stosowanie środków jest mimo to zalecane. Warto także wspomnieć, że w sklepach dostępne są zarówno w pełni chemiczne jak też naturalne preparaty. Zarówno jeden jak i drugi wariant środka na glony jest skuteczny i przynosi świetne rezultaty.

Przyczyny obniżonej odporności

0
jak podnieść odporność

Stany obniżonej odporności mogą być przejściowe lub delikatne, natomiast mogą również być niezmiernie istotnym zaburzeniem, zagrażającym bezpośrednio życiu chorego. Dziedziną medycyny zajmującą się schorzeniami odporności jest immunologia kliniczna, nabierająca w następnych latach szczególnie na znaczeniu.

Przejściowe ograniczenie odporności

Przejściowe stany obniżonej odporności dotykają każdego z nas, czasem wiele razy w roku. Dostrzega się jeszcze liczniejsze ich bycie, co związane jest przede wszystkim z nowoczesnym trybem życia. Bieg za pracą i pieniędzmi, złe żywienie, brak czasu na uprawianie sportów i trening sportowy, brak czasu na wypoczynek, ciągły stres – wszystkie te elementy niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie układu odpornościowego (immunologicznego). •częstszymi dolegliwościami górnych dróg oddechowych,
•zwiększoną podatnością na rozmaite dolegliwości i zakażenia,
•ogólnym osłabieniem i uczuciem osłabienia.
Ogólne „zmęczenie” odporności społeczeństwa już teraz jest ważne przez specjalistów. W przyszłości iż to być duży kłopot. Zatem już dzisiaj winno się przedsięwziąć działania będące na celu poprawę sytuacji. W ochronie stanów przejściowych osłabień odporności zajmuje się:
•systematyczne uprawianie sportów lub regularny trening sportowy,
•prawidłową dietę – zbilansowana, wartościowa w mikro- i makroelementy, witaminy,
•zmniejszenie poziomu stresu, np. zajęcia i zabiegi relaksujące, regularny odpoczynek,
•prawidłową higienę snu,
•unikanie używek tj. alkohol, kawa, papierosy itp.

odpowiednia dieta na odporność

Zaburzenia/niedobory odporności

Poważniejsze spadki odporności, zazwyczaj o znanej etiologii, decyduje się schorzeniami lub niedoborami odporności. Stanami tymi zajmuje się dziedzina medycyny, będąca już oddzielną specjalizacją – immunologia kliniczna.
Niedobory odporności (immunopatie, defekty immunologiczne) są to takie stany, w jakich możliwość do odpowiedzi immunologicznej przeciwko patogenom chorobotwórczym jest osłabiona lub zupełnie zniesiona.
Niedobory odporności dzieli się na zdecydowanie rzadsze – zaburzenia pierwotne (genetyczne) i liczniejsze wtórne (nabyte).
Zaburzenia odporności dodatkowo dzieli się ze względu na wzrost kliniczny na:
•braki z przewagą defektu odpowiedzi humoralnej (zależnej od przeciwciał),
•niedobory z przewagą defektu odpowiedzi komórkowej,
•defekty mieszane.

Genetyczne (pierwotne) zaburzenia odporności

Genetyczne zaburzenia odporności stanowią grupę chorób, w jakich jest genetyczne źródło dysfunkcji układu odpornościowego. Dzieli się je na kłopoty z przewagą zniszczenia odpowiedzi humoralnej, komórkowej i złożone.
Do przykładów tychże chorób decyduje się m.in.:
•z defektem odpowiedzi humoralnej: agammaglobulinemia sprzężona z chromosomem X, deficyt IgA, pospolity zmienny deficyt odporności (CVID);
•mieszane: ciężki złożony deficyt odporności (SCID), deficyt fosforylazy nukleozydu purynowego (PNP).
Pierwotne niedobory odporności powszechnie idą w skład zespołów wrodzonych. Za przykład służą: zespół Wiskotta-Aldricha, zespół Blooma, zespół hiper-IgE, czy chociażby zespół Downa.

Czerniak złośliwy – przyczyny, objawy, leczenie

0
czerniak

Czerniak jest pewnym z bardzo skomplikowanych i niejednokrotnie diagnozowanych nowotworów złośliwych u ludzi rasy białej. W pewnych populacjach, narażonych na całe liczby promieniowania UV, jest toż najpopularniejszy nowotwór złośliwy i także najczęstsza przyczyna śmierci związana z chorobą nowotworową.

Czerniak złośliwy – etiologie

Etiologia czerniaka złośliwego nie jest w całości poznana. Wiadomo, że wiodącą pozycję w przeciągu czerniaka odgrywa narażenie na działanie promieniowania UV, które powoduje zmiany mutagenne w ŹRÓDŁA narażonych komórek. Promieniowanie UV osłabia również funkcjonowanie układu odpornościowego w sytuacje oraz sprzyja tworzeniu utlenionej melaniny, która z kolei powoduje dalsze mutowanie ŹRÓDŁA w celach. Z tego powodu narażenie na funkcjonowanie promieni UV jest uważane za jeden z istotnych czynników warunkujących zachorowania. Osoby lubiące się opalać, korzystające z solarium czy narażone na stałe funkcjonowanie światła w pracy zawodowej są szczególnie podatne na zachorowanie na czerniaka. Warto przytoczyć fakt, że największa zachorowalność na czerniaka jest w Australii (ponad dwudziestokrotnie wyższa stopa zachorowalności aniżeli w Polsce), gdzie występuje wysokie nasłonecznienie przez cały rok, oraz z powodu dziury ozonowej dawka promieniowania UV jest trudniejsza aniżeli w innych subtropikalnych rejonach świata. Czerniak zazwyczaj atakuje osoby w średnim wieku, chociaż zdarzają się czasami przypadki występowania czerniaka u dzieci przed okresem pokwitania. Szczególnie narażone na rozwój czerniaka złośliwego są osoby o obniżonej odporności – przyjmujące środki immunosupresyjne, mające na AIDS, etc.

jak być zdrowym i uniknąć ryzyka nowotworu

Czerniak złośliwy – leczenie

Nieleczony czerniak złośliwy niechybnie prowadzi do śmierci. Czerniak złośliwy nacieka na jeszcze głębsze powłoki skóry, a następnie tkanki podskórne, także dając przerzuty do węzłów chłonnych oraz przerzuty do innych tkanek i organów za pośrednictwem naczyń chłonnych i/lub krwionośnych. Czerniak charakteryzuje się wczesnym powstawaniem przerzutów, a w jego leczeniu decydującą rolę odgrywa rozpoznanie w odpowiednim czasie. Leczenie czerniaka polega przede wszystkim na chirurgicznym usunięciu zmiany wraz z marginesem zdrowej skóry wokół niej. Margines tenże sięga 1 cm dla czerniaków płaskich a chociażby 2-3 cm dla czerniaków wyraźnie uwypuklonych. Po wykonanym zabiegu, uczy się pod mikroskopem nie tylko materiał z samego znamienia, a również z marginesu skóry. Jeśli okaże się, że w tym marginesie również odnaleźć można komórki nowotworowe, pacjent niezwłocznie wysyłany jest na ponowny zabieg, w jakim utrzymuje się ów margines, wycinając powszechnie również tkanki podskórne. Taki sposób wycinania znamion czerniaka złośliwego może budzić obiekcje natury estetycznej, szczególnie u pań. Tym niezwykle, że zmiany te są zwykle na eksponowanych miejscach, ze względu na konkretniejsze funkcjonowanie promieniowania słonecznego. Należy jednak pamiętać, że jest to element walki o zdrowie i bycie. Większy margines daje większe możliwości przeżycia i pełnego wyzdrowienia. Wydaje się, że z tej perspektywy ewentualny, chociażby szpecący ubytek tkanki nie ma kluczowego znaczenia.

Grejpfrut – czy ma wartości odchudzające

0
grejpfrut

Grejpfruty mają znacznie wartości korzystnych dla zdrowia: są bogatym źródłem witamin C oraz beta-karotenu, dzięki czemu wzmacniają wytrzymałość organizmu. Mają korzystny nacisk na serce, obniżając stopień cholesterolu oraz regulując ciśnienie. Grejpfruty są również istotnym elementem diet odchudzających – mają nic kcal oraz przyspieszają przemianę materii. Czemu jeszcze warto spożywać grejpfruty?

Grejpfrut, a odchudzanie

Moda na odchudzanie z pomocą grejpfruta sięga już lat 70. XX wieku. Propagowana wówczas dieta grejpfrutowa miała gwarantować spadek 10 funtów wagi ciała (blisko 4,5 kg) w czasu 10 dni. Owoce te naprawdę są niskokaloryczne, a dzięki ilości błonnika pokarmowego potrafią wzmacniać odczucie sytości. Wyniki badań sprawdzających związek spożycia grejpfrutów z obniżeniem wagi ciała są rozbieżne. Z jednej strony analizowania obserwacyjne wykazują, że spożycie grejpfrutów oddziałuje wyłącznie w minimalnym stopniu na redukcję wagi ciała, w ogromniejszym stopniu jednak wpływało na ograniczenie obwodu talii. Dodatkowo badacze zwracają uwagę na większą jakość ogólnie prowadzonej kuracji u osób spożywających grejpfruty w stosunku do osób, które jedzą je sporadycznie. Jakość jedzenia jest olbrzymie znaczenie szczególnie na diecie redukcyjnej. Najkorzystniejsze przy odchudzaniu składa się w dalszym przeciągu uzyskanie ujemnego bilansu energetycznego, natomiast przy diecie z większą zawartością grejpfrutów czy ich soku zauważa się znaczącą redukcję poziomu cholesterolu.

grejpfuty właściwości zdrowotnych mają wiele

Grejpfrut, czyli niezbędny element odchudzania

Liczne suplementy kuracji wspomagające odchudzanie są w składzie właśnie ekstrakt z grejpfruta. Natomiast lepiej sięgnąć po prosty owoc. Analizowania potwierdziły, że włączenie grejpfrutów do codziennej kuracji pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Biały miąższ znajdujący się tuż pod skórką obfituje w wartościowe elementy, nie należy więc go usuwać. Grejpfrut jest niskokaloryczny (w 100 gramach ma tylko 42 kcal), bogaty m.in. w witaminę C (która znakomicie wspiera mechanizm odchudzania), witaminy z grupy B (które także biorą wkład w zamianach cukrowo-tłuszczowo-białkowych) i zawiera naringinę (która poprawia perystaltykę jelit oraz przyspiesza metabolizm). Grejpfruty obniżają także stopień cholesterolu we krwi, dobrze sprawdzają się to w ochronie chorób układu krążenia. Mają działanie oczyszczające, uczestniczą w konfrontacji z wolnymi rodnikami (zapobiegając przedwczesnemu starzeniu) i dzięki właściwościom przeciwwirusowym oraz przeciwbakteryjnym wzmacniają wytrzymałość organizmu. Osoby, które kwalifikują się na korzystanie z dobroczynnych właściwości grejpfruta, a w postaci soku, powinny zastanowić się nad jego wyborem. Najpewniejszą opcją jest samodzielne wyciśnięcie wyciągu ze świeżych owoców. Co prawda wydaje się część wartości zawartych w białej skórce, jednak jeszcze jest to ciekawsze rozwiązanie aniżeli zakup kartonowego soku. Wybierając wyciąg w sklepie należy zaznajomić się z jego składem, ponieważ może wykazać się, iż zamiast odchudzającego soku w pudełku znajduje się duża domieszka cukru czy innych substancji słodzących.

Abs w 8 minut – szybkie ćwiczenie na brzuch

0
trening ABS

Wszyscy – zarówno mężczyźni jak i kobiety –  zadajemy sobie to samo pytanie, czy aby wzmocnić mięśnie brzucha musimy uczęszczać na siłownię. Czy konieczne jest wylewanie siódmych potów na maszynach i różnych formach aerobiku. Odpowiedź brzmi nie! Przeczytaj i wdróż w życie garść poniższych porad oraz ćwiczenia, a dzięki nim poczujesz jak mięśnie Twojego brzucha pracują. A wkrótce będziesz uśmiechać się do swojego odbicia w lustrze. Czy jesteś na to gotowa?

Skuteczny trening – co robić?

Najważniejszą zasadą jest powtarzalność. Jeżeli jednego dnia katujesz się na siłowni, ćwiczysz do utraty tchu, a potem dwa/tygodnie „regenerujesz i powracasz do sił” to niewiele z tego wyjdzie. Najlepsze efekty osiągniesz ćwiczące trzy razy (minimum dwa) w tygodniu. Myślisz, że to trudne do zorganizowania? Spróbuj ćwiczyć podczas oglądania filmów, ulubionych seriali, czy słuchania radia/podcastów. Łącz przyjemne z pożytecznym. Dodatkowo pamiętaj o zbilansowanej diecie bogatej w warzywa, pełnoziarniste produkty, ziarna, orzechy chude mięso i ryby. Nawet wytrenowane mięśnie brzucha nie będą widoczne jeśli okrywać je będzie pierzynka tłuszczu. Jeżeli dobrze dobierzemy ćwiczenia na brzuch to wcale nie będą musiały zajmować zbyt wiele czasu. Jeżeli będziemy ćwiczyć regularnie to może wystarczyć już 10 minut treningu ABS na brzuch. Pamiętaj o rozgrzewce i doborze właściwego zestawu ćwiczeń i o dokładnym wykonywaniu każdego powtórzenia. Spróbuj także oddychać równomiernie i głęboko. Pamiętaj, żeby nie przesadzić lekki ból, na granicy dyskomfortu podczas ćwiczeń jest akceptowalny, ale jeżeli poczujesz coś boli, a szczególności plecy to przerwij ćwiczenia. Rozciągnij się, rozgrzej, skorzystaj z masażu i wróć do ćwiczeń zmniejszając intensywność i na jakiś czas zrezygnuj z ćwiczenia, które było źródłem problemu.

ABS brzucha w 8 minut

Poniższy plan treningowy ABS jest opracowany z myślą o młodych mamach, które chciałyby odzyskać formę po urodzeniu dziecka, ale może go wdrożyć każda z nas. Nie skupimy się tylko na klasycznych brzuszkach, a skupimy się na innych ruchach, które zaangażują do pracy różne partie mięśni. Pamiętaj, a by wykonywać każde ćwiczenia w 60 sekundowych, ciągłych seriach bez odpoczynku. Po zrobieniu serii zrób sobie 60 sekund przerwy i powtórz ćwiczenie (warto wspomóc się darmową aplikacją, która dźwiękiem będzie sygnalizować poszczególne interwały).

ćwiczenia abs - wystarczy kilka minut cwiczen

Poniżej 4 ćwiczenia na brzuch:

Ćwiczenie na brzuszek 1 – deska z podporem (inaczej plank boczny z podporem). Kładziemy się na lewym (albo prawym) boku, podpierając się na przedramieniu unieś biodra do góry tak, aby kręgosłup był wyprostowany. Przedramię, na którym opierasz się o podłoże – skierowane do przodu, górna część ustawiona prostopadle do podłoża – powinno być ugięte w łokciu pod kątem 90 stopni. Łokieć powinien znajdować się tuż pod barkiem, plecy wyprostowane, a głowa w linii prostej jest przedłużeniem kręgosłupa. Dłoń prawej ręki połóż na tylnej stronie głowy, łokieć skieruj do góry. Zegnij prawą (swobodną) nogę i skieruj kolano do góry, w kierunku łokcia. Pamiętaj, aby biodra były cały czas w górze, kręgosłup wyprostowany, a mięśnie mocno napięte. Pamiętaj o kontrolowaniu oddechu. Wytrzymaj 60 sekund. Odpocznij minutę i powtórz ćwiczenie zmieniając rękę (i nogę), na której się opierasz.

Ćwiczenie na brzuszek 2 – naprzemienne unoszenie nóg z wyprostem w pozycji leżącej

Połóż się prosto na plecach, rozluźnij mięśnie. Podnieś prawą nogę, pamiętaj, aby była prosta. Napnij mięśnie i lekko się unosząc postaraj się dotknąć lewą dłonią palców uniesionej stopy. Wytrzymaj chwilę w tej pozycji, uspokój oddech. Wróć do pozycji leżącej i zrób to samo, dla lewej nogi i prawej ręki.

Ćwiczenie na brzuszek 3 – uginanie kolan w siadzie

Poniżej opiszę skuteczne ćwiczenie ABS na mięśnie brzucha, ale upewnij się, że nie obciążysz zbytnio mięśni. Przypomnij sobie co pisałam wcześniej. Zwróć szczególną uwagę na swój kręgosłup. Jeżeli poczujesz ból pleców, przerwij ćwiczenie. Zrezygnuj z niego na tydzień lub dwa i wróć jak wzmocnisz plecy. Jeżeli ból pojawia się pod koniec interwału to możesz spróbować skrócić czas trwania ćwiczenia do 30 sekund.

Ćwiczenie wykonujemy na siedząco z ugiętymi kolanami i stopami opartymi swobodnie o podłogę. Kolana trzymasz razem. Dłonie opierasz o uda, tuż na kolanami. Wychylasz tułów pod kątem 45 stopni do podłogi (odchylasz się do tyłu). Unosząc stopy i nogi przybliż kolana do klatki piersiowej. Zachowaj równowagę, opanuj oddech i pochylając plecy do tyłu rozprostuj nogi. W celu ułatwienia zachowania równowagi rozprostuj także ręce. Wytrzymaj w tej pozycji. Pamiętaj o oddechu. Wróć do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie na brzuszek 4 – Superwoman (Supermanka)

Doskonałe ćwiczenie, które wzmacnia mięśnie głębokie, pomaga kontrolować własne ciało i uczy balansu. Rozpocznij z pozycji leżącej, na brzuchu. Ręce wyciągnij, najdalej jak możesz przed siebie, lekki rozstaw w lekkim rozkroku. Ściągnij łopatki i z tej pozycji unieś ręce, nogi i klatkę piersiową do góry. Uspokój oddech i wytrzymaj w tej pozycji 60 sekund. Pilnuj, aby mięśnie brzucha oraz pośladków były aktywne.

Pamiętaj, aby po zakończonych ćwiczeniach porozciągać rozgrzane mięśnie, uzupełnić płyny i jeżeli potrzebujesz coś zjeść niech będą to orzechy, ziarna lub koktajl na bazie jogurtu.

Ładne felgi – jak wybrać idealne?

0
ładne felgi

 Mówi się, że ładne felgi to biżuteria dla samochodu i jest w tym stwierdzeniu bardzo dużo prawdy. Jest to ten element, który wzbogaca i podkreśla wygląd samochodu, nadaje mu całkiem nowy charakter oraz styl. Wybór felg na rynku motoryzacyjnym jest ogromny. Szeroki wachlarz wzorów i kolorów oraz materiałów, z których zostały wykonane, nie ułatwia podjęcia decyzji, tak jak i cena, która jest bardzo zróżnicowana.

Alufelgi

Alufelgi, tzw. alusy, to inaczej felgi aluminiowe, które są jednymi z najdroższych felg. Jednak ich walory estetyczne są adekwatne do kosztu zakupu. Warto jednak pamiętać, że zaleca się kupowanie oryginalnych felg w sklepach, które są sprawdzone. Będziemy mieć pewność, że ich jakość jest bardzo wysoka. W sklepach motoryzacyjnych znajdziemy szeroki wybór wzorów standardowych, ale też o nowoczesnym designie. Zakupienie replik może wiązać się z wieloma problemami, jak na przykład zapanowanie nad pojazdem w sytuacji awaryjnej. Tanie felgi, noszące miano replik, a będące tak naprawdę podróbkami, najczęściej wykonane są z kiepskiej jakości materiałów. Nie warto ryzykować, nawet jeśli oferowany wzór wyda nam się ciekawszy, a cena bardzo atrakcyjna.

felgi ładne i tanie - jak wybrać idealne

Felgi strukturalne

Nieco tańszą opcją są ładne felgi strukturalne, które z daleka nie wiele różnią się wyglądem od tych aluminiowych. W przypadku uszkodzenia, wystarczy wymienić kołpak, który zamocowany jest na kilkuramiennej feldze. To ciekawe rozwiązanie, jednak cena niewiele niższa jest od zakupienia kompletu alufelg, a w efekcie jednak widać różnicę, dlatego wielu kierowców woli dopłacić i jednak kupić alusy.

Tanie, choć mało estetyczne felgi stalowe

Felgi te są dość popularne i często wybierane przez kierowców głównie ze względu na niską cenę. Stalówki są również bardzo łatwe w naprawie w przypadku jakiś awarii lub uszkodzeń. Jednak dla kierowców, którzy cenią nowoczesny wygląd i styl, może pojawić się problem, ponieważ wybór wzorów jest znacznie ograniczony. Dzieje się tak dlatego, że obróbka stali jest bardzo trudna i nadanie kołpakom skomplikowanego wzoru stałoby się niezwykle kosztowne. Wybór w rodzajach i worach felg jest na tyle duży, że każdy kierowca, i ten który ceni sobie bardziej niski koszt zakupu, jak i ten, dla którego najcenniejszy jest wygląd samochodu – znajdą coś odpowiedniego dla siebie.